banner2

Al Jazeera'dan dikkat çeken deprem analizi: Türkiye başkalarına cömert davrandı

Türkiye'yi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli çifte depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 42 bini aşarken Al Jazeera'dan dikkat çeken bir analiz geldi. Söz konusu analizde yıllar geçse de Türkiye'nin yaptığı insani yardımlar unutulmadı. Dikkat çeken yazıda ''Türkiye başkalarına cömert davrandı'' ifadelerine yer verildi.

Dünya 22.02.2023, 11:40 22.02.2023, 12:59
Abone ol
Al Jazeera'dan dikkat çeken deprem analizi: Türkiye başkalarına cömert davrandı

Asrın felaketi olarak adlandırılan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 11 ili birden etkiledi. Büyük felaketin ardından hayatını kaybedenlerin sayısı 42 bini aştı. Binlerce insan yaralanırken onlarca bina yerle bir oldu. Dünya, Türkiye'deki depremlerin ardından tek yürek oldu. İnsani yardım malzemeleri dışında arama kurtarma ekipleri de Türkiye için seferber edildi. Asrın felaketi, dünya basınında geniş yer alırken depremin yankıları devam ediyor.

Büyük felaketin ardından Katar merkezli Al Jazeera'dan dikkat çeken bir analiz geldi. Joseph Stepansky imzalı analizde dünyanın dört bir yanından gelen bu yardımların Türkiye'nin yıllardır sürdürdüğü 'yardım diplomasisinin' bir sonucu olduğuna dikkat çekildi. Söz konusu analizde AK Parti'nin yıllardır insani yardım ağırlıklı dış politikasıyla küresel nüfuz kazandığı vurgulandı. Ayrıca söz konusu yazıda küresel aktörlerin Türkiye'nin bu politikasına vurgu yapan açıklamalarına yer verildi.

Analizde ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price'ın ''Tıpkı Türkiye'nin geçmişte birçok ülkeye kendi insani kurtarma uzmanlarını göndermesi gibi Washington da Türkiye'ye yardım sağlamaya devam edecek'' sözü yer aldı.

''TÜRKİYE BAŞKALARINA ÇOK CÖMERT DAVRANDI''

Birleşmiş Milletler, Türkiye'deki mukim koordinatörü Alvaro Rodriguez'in dünyaya Türkiye'nin mültecilere ev sahipliği yaptığını hatırlattığını belirten Al Jazeera BM yetkilisinin şu sözlerine yer verildi;

''Dolayısıyla insanlar bunu hatırlamalı ve cömert olmalı. Çünkü Türkiye başkalarına cömert davrandı.''

''TÜRKİYE EN ÇARPICI ÖRNEKLERDEN BİRİ''

Anadolu Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler profesörü olan Volkan Şeyşane, ''Türkiye, devlet liderliğindeki insani diplomasinin en çarpıcı örneklerinden biri'' ifadelerini kullandı. Volkan Şeyşane, insani diplomasinin değişen uluslararası ortamda aktif bir uluslararası aktör olma arzusundan kaynaklandığına vurgu yaptı.Şeyşane bunun amacının Türkiye'yi hem şefkatli hem de güçlü bir ülke olarak göstermek olduğunu belirtti.

''BU YAKLAŞIM AK PARTİ'YLE BAŞLADI''

Sö zkonusu analizde resmi hükümet verilerine göre 2005'ten 2019'a kadar Türkiye'nin resmi acil ve insani yardım harcamalarının 178 milyon dolardan 7.5 milyar dolara çıktığını hatırlatılırken şu ifadelere yer verildi;

''Bu yaklaşım, AK Parti'nin 2002'de iktidara gelmesinin ardından gelişmeye başladı. 2011'de başlayan Arap Baharı'nın ardından yaşanan insani krizler arasında gelişti ve 2011'den itibaren Somali'ye yapılan büyük yardım teklifleriyle sağlamlaştı.''

TÜRKİYE'Yİ UNUTMADILAR

İtalya'daki Trieste Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler profesörü olan Federico Donelli ''Beni en çok etkileyen Güney Afrika, Etiyopya gibi büyük bölgesel oyuncuların ve hatta Sudan, Burundi ve Somali gibi birçok iç sorunu olan ülkelerin derhal Türkiye'ye yardım ekipleri göndermesiydi. Kaynak mevcudiyeti ve Ankara ile ilişkilerin türü ne olursa olsun, tüm Afrika ülkeleri Türkiye'ye yakınlıklarını hissettirmeye çalıştı. Bu tepki, şüphesiz, Türkiye'nin uluslararası satranç tahtasındaki varlığını ve görünürlüğünü artırmak için insani diplomasi de dahil olmak üzere çeşitli araçlar kullanan bir dış politikanın sonucudur.'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!