Yandex Metrica

Sitede Ara

Akıllara durgunluk veren tehdit: Batı artık hiç olmadığı kadar tehlikede...

Akıllara durgunluk veren tehdit: Batı artık hiç olmadığı kadar tehlikede...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı'dan Ukrayna'ya uzun menzilli silah sevkiyatını eleştirerek, Moskova'nın Batılı hedeflere yönelik saldırılar için diğer ülkelere de benzer silahlar sağlayabileceği uyarısında bulundu.

Dünya

06.06.2024, 14:21

Putin, St. Petersburg'da düzenlediği basın toplantısında, "Eğer birileri, topraklarımıza saldırmak ve bize sorun yaratmak için bu tür silahları bir savaş bölgesine sağlamanın mümkün olduğunu düşünüyorsa, neden bizim kendi silahlarımızı sağlama hakkımız olmasın?" dedi. 

Rus liderin yorumları, ABD'li bir senatör ve Batılı bir yetkilinin, Ukrayna'nın yakın zamanda Rusya'ya saldırmak için ABD silahlarını kullandığını doğrulamasının ardından geldi. Silahlar, Joe Biden'ın yeni onaylanan rehberliği altında kullanıldı ve ABD silahlarının, Ukrayna'nın ikinci büyük şehri Kharkiv'i savunmak amacıyla sınırlı bir amaçla Rusya'ya saldırmak için kullanılmasına izin verildi.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi üyesi Güney Dakota'lı Cumhuriyetçi Senatör Mike Rounds, ABD silahlarıyla yapılan saldırıları doğruladı ancak kendisine nasıl bilgi verildiğini söylemedi.

F-35 ve F-22'nin replikaları vuruldu! Çin'in ABD planı tıkır tıkır işliyor! F-35 ve F-22'nin replikaları vuruldu! Çin'in ABD planı tıkır tıkır... Haberi Görüntüle

"TEHLİKELİ ADIM"

Biden'ın direktifi, saldıran veya saldırmaya hazırlanan Rus güçlerini vurmak için ABD tarafından sağlanan silahların kullanılmasına izin veriyor. ABD'li yetkililer, bunun, Ukrayna'ya ordunun taktik füze sistemlerini (Atacms) veya uzun menzilli füzeleri ve diğer mühimmatları Rusya'ya saldırmak için kullanmaması talimatını veren ABD politikasını değiştirmediğini söyledi. Berlin ayrıca geçtiğimiz günlerde Ukrayna'ya, Almanya'nın sağladığı uzun menzilli silahlarla Rusya topraklarındaki belirli hedefleri vurma yetkisi verdi; Putin, bu hareketin Berlin ile Moskova arasındaki ilişkilere zarar verecek "tehlikeli bir adım" olacağını söyledi.

Ukraynalı yetkililer, ABD ve diğer müttefiklere, Kiev güçlerinin Rus topraklarından gelecek saldırılara karşı kendilerini savunmasına izin vermeleri yönündeki çağrılarını artırmıştı. Kharkiv, Rusya sınırına sadece 20 kilometre uzaklıkta ve yoğun Rus saldırısına maruz kalıyor. Savaş Araştırmaları Enstitüsü'nün 3 Haziran tarihli bir raporuna göre, Ukrayna kuvvetleri Belgorod bölgesinde bir Rus S-300/400 uçaksavar bataryasını muhtemelen yüksek hareket kabiliyetine sahip topçu füze sistemi veya Himar'larla 1 veya 2'de vurdu. 2 Haziran. Enstitü, hava savunma sisteminin kuzey Kharkiv bölgesindeki mevcut cephe hattından yaklaşık 60 kilometre (40 mil) ve Kheimar'ın menzili içindeki Kharkiv şehrinden 80 kilometreden fazla uzaklıkta bulunduğunu söyledi.

Putin ayrıca Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin hapisteki Wall Street Journal muhabirinin serbest bırakılmasını sağlamak için "önlemler" aldığını ancak bu tür soruların yalnızca karşılıklılık temelinde çözülebileceğini söyledi. Putin, konuyla ilgili ABD istihbaratıyla görüşmelerin devam ettiğini ancak "sessizce" yürütülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Habere Tepki Ver

1

0

2

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading