banner2

Afrika Aslanı Tatbikatı başladı

Geçen yıl Kovid-19 salgını yüzünden iptal edilen Afrika Aslanı Tatbikatı, aralarında ABD, İngiltere, Kanada ve Tunus'un da olduğu 9 ülkenin katılımıyla başladı.

Dünya 10.06.2021, 12:49 10.06.2021, 23:09
Abone ol
Afrika Aslanı Tatbikatı başladı

Afrika kıtasının en büyük askeri tatbikatı olan Afrika Aslanı, bu yıl 3 kıtadan 9 ülkenin katılımıyla Fas'ın Agadir kentinde başladı. Ülkenin resmi ajansı MAP'ta yer alan habere göre, askeri tatbikatın başlatılması için Fas Kralı 6'ncı Muhammed  talimat verdi.

Bu yıl İngiltere, İtalya, ABD, Senelag, Hollanda, Tunus, Brezilya ve Kanada'nın katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta NATO ve 30 ülkeden de askeri gözlemcilerin olduğu kaydedildi. Tatbikat, 18 Haziran'a kadar devam edecek olan tatbikatın ortak güçlerin birlikte hareket edebilme kabileyetinin daha da artırılması, deniz güvenliği, hava savunması, yakıt ikmali ve siber saldırılara karşı koyma eğitimlerini içeriyor. 

18 HAZİRAN'A KADAR DEVAM EDECEK

İlki 2007 yılında gerçekleştirilen ve geçtiğimiz yıl Kovid-19 salgını sebebiyle iptal edilen tatbikatın, bu yıl ülkenin orta kısmındaki Agadir, Tantan ve Tafravut’un yanı sıra kuzeyde bulunan Tifnit ve Kuneytra kentleri ile Batı Sahra’nın Mahbes bölgesini de kapsadığı belirtildi. Tatbikat, 18 Haziran'a kadar devam edecek. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!