banner2

Afganlar, Taliban'ın ülkeye güvenlik ve barış getireceğini umuyor

Taliban'ın Kabil hakimiyetini ele geçirmesi ve ülkedeki ABD işgalinin son bulmasından sonra Afganlılar için hayat süratle normalleşmeye başlıyor ve Afgan halkı yeni dönemden umutlu.

Dünya 02.09.2021, 18:54 02.09.2021, 18:54
Abone ol
Afganlar, Taliban'ın ülkeye güvenlik ve barış getireceğini umuyor

ABD'nin süratle akçtığı ve Taliban'ın kontrolüne geçen Afganistan'da halkın temel beklentisi ekonomik koşulların iyileştirilmesi.

PAZAR YERLERİ YENİDEN HAREKETLİ GÜNLERİNE DÖNDÜ

Taliban'ın 15 Ağustos'ta başkent Kabil'e hakim olması ve hemen akabinde ABD varlığının sona ermesiyle beraber ülkede kepenk indiren dükkan ve mağazalar tekrar açılırken pazarlardaki artan hareketlilik dikkat çekiyor.

Birçok Afganlı kameralara konuşmaya çekinse de, Kabil'in en işlek semtlerinden Kota-i Sangi pazarındaki bazı Afganlar görüşlerini AA'ya anlattı. 

AA muhabirine konuşan Seyyar satıcı Ahmet Ziya, sadece barış istediklerini dile getirdi. Taliban güçlerinin ülkeye gelmesinin ardından güvenlik şartlarının iyi olduğunu söyleyen Ziya, bankaların kapalı ya da yoğun olması sebebiyle ticari işlerde aksamaların ortaya çıktığını belirtti.

"YURT DIŞINA GİTMEYE GEREK YOK"

Ziya, ''Bankalar kamu çalışanlarının maaşlarını öderse o zaman ekonomik sorunlar da giderilmiş olacak. İşlerimiz iyi giderse yurt dışına gitmemize hiç gerek yok ve sonuçta kendi ülkemiz burası. Hiçbir zaman ülkemizi bırakarak yurt dışına gitmek istemiyoruz.'' dedi.

Kuruyemişçi olarak çalışan Zumerek Zercan ise bankalar ve döviz ofisleri kapalı olduğu için çoğu kişinin nakit bulamadığını kaydetti.

''Her şeye rağmen ülkedeki durumun daha da iyi olacağına inanıyorum.'' diyen Zercan, ülkede savaşın bittiğini ve yeni yönetimi ilan edildikten sonra her şeyin iyi olacağını umduğunu dile getirdi.

"BEN ASLA BAŞKA BİR ÜLKEYE SIĞINMAK İSTEMİYORUM"

Kabil'de yaşayan Zemerek Emini, genel olarak işlerin çok iyi olmadığını fakat ülkesinde huzur olduğu takdirde başka ülkelere gitmeye gerek olmadığını ifade etti ve "Ben asla başka bir ülkeye sığınmak istemiyorum.'' diye konuştu.

Kabil'in sakinlerinden bir başka isim, Nimetullah Bahtiyar, yeni hükümetin kurulmasıyla fiyatların düşmesini umduklarını da söyledi. Bahtiyar, ''Eğer yeni hükümet ilan edilirse yükselen döviz kuru da düşecektir ve böylece bankalar da açılır, yine normal döneme geçeriz. Afganların kendi ülkelerinde kalmasını istiyorum.'' dedi.

Bahtiyar, Taliban'ın ülkeye güvenlik ve barış getirmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!