Afganistan'da gıda krizi patlak verdi! Fabrikaların yarısı kapandı

Afganistan'da fabrikaların yarısı hem ham madde hem de pazar yetersizliği yüzünden faaliyetlerine ara verdi.

Dünya 14.01.2022, 14:51
Afganistan'da gıda krizi patlak verdi! Fabrikaların yarısı kapandı

Afganistan Maden ve Sanayi Odası, ülkedeki ham madde eksikliği ve bankacılık sisteminin düzgün çalışmaması dolayısıyla üretim tesislerinin yarısının çalışmalarını durdurduğunu bildirdi. 

Kabil Maden ve Sanayi Odası İcra Direktörü Muhammed Karim Azimi, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Afganistan'da yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla üretim sektörünün büyük yara aldığını ifade etti. 

ÜRETİM FAALİYETLERİNİN YARISI DURDURULDU 

Piyasanın olmaması, bankacılık faaliyetlerine kısıtlama ve elektrik sorunları sebebiyle üretimin yüzde 50'sinin bittiğini ifade eden Azimi, bundan dolayı yüzlerce kişinin de işsiz kaldığını açıkladı. 

ULUSLARARASI YARDIMLAR SONA ERDİ 

Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesi sonrası ülkeye yapılan uluslararası yardımlar sona ermişti. Dünya Bankası, IMF ve ABD Merkez Bankası'da ülkeye olan yardımlarına son vermişti. 

İNSANİ DURUM KÖTÜYE GİDİYOR 

Halihazırda yaşanan ekonomik kriz ve uluslararası yardımların kesilmesi, Afganistan'daki zor durumu bir ileri seviyeye taşımış, UNICEF tarafından yapılan açıklamada, insani durumun oldukça kötüye gittiğini açıklamıştı. 

NÜFUSUN YARISI AÇLIK TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA 

Birleşmiş Milletler raporlarına göre, Afganistan'da yaşayan 22,8 milyon kişinin kış aylarında ciddi gıda sıkıntısı yaşayacağı görülüyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!