banner2

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani 'toplantıya gidiyorum' bahanesiyle kaçmış

Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesinin ardından yurt dışına kaçan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin uydurduğu bahane 'pes' dedirtti.

Dünya 18.08.2021, 08:40 18.08.2021, 08:54
Abone ol

Taliban sözcüsü, "Bize karşı yıllardır savaşan askerlerin hepsi affedilecek. Herhangi bir başka milletten kimseye zarar verilmeyecek. Havalimanında bekleyelenler evlerine dönerlerse kimse onlara zarar vermeyecek. Sözcü havalimanında bekleyenlerin evlerine dönmeleri halinde kimsenin onlara zarar vermeyeceğini söylerken 15 Ağustos günü ülkesini terk eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin kaçışıyla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

TOPLANTI BAHANESİYLE KAÇMIŞ

İngiliz BBC’ye konuşan eski Afgan milletvekili Elay Erşad, Gani’nin Afgan başkanlık sarayından 15 Ağustos’ta “savunma bakanlığının toplantısına katılacağını söyleyerek” helikopterle ayrıldığını, ülkeyi terk ettiğini daha sonra öğrendiklerini anlattı. Gani’yi “cesaretsiz” olarak nitelendiren Erşad, geri döneceğini düşünmediğini ama dönseydi gözlerinin içine bakarak “Ben bir kadın olarak burada kaldım ama sen kaçtın” demek istediğini söyledi.

EŞREF GANİ NEREYE GİTTİ?

Öte yandan, yurtdışına kaçan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin, ailesi ve iki danışmanıyla birlikte Umman’a gittiği ve bu körfez ülkesinden siyasi sığınma hakkı istediği bildirildi. Tacikistan güvenlik güçlerine dayanılan haberi duyuran Rus “Lenta” yayını, Eşref Gani’yi taşıyan uçağın önceki gün Tacikistan’a hiç iniş yapmadığın duyurdu.Gani’yi taşıyan uçak, Duşanbe havalimanı üzerinde tur atmış; Tacikistan sivil havacılık dairesi Özbekistan, Türkmenistan ve İran hava sahasından geçiş izinlerini ayarladıktan sonra Umman’a gitmiş.

AİLESİ VE DANIŞMANI YANINDA

Eşref Gani’nin yanında ailesinin yanı sıra iki danışmanı, kançılarya şefi Mahmut Fazli ile ulusal güvenlik danışmanı Hamdullah Muhiba bulunuyormuş. Umman’dan alınan ancak henüz resmen doğrulanmayan diğer bilgilere göre Gani ve beraberindeki kişilere siyasi sığınmacı statüsü tanınmış.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!