banner2

ABD'yi kar fırtınası vurdu ölü sayısı 60'ı geçti! Marketler yağmalandı milyonlar elektriksiz kaldı

ABD'yi kasıp kavuran kış fırtınası nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 60'ı geçerken soğuk havada hipotermik şoka uğrayan yarasalar, kaldırımlara düştü. ABD’de milyonlarca kişi kar fırtınası nedeniyle elektriksiz kaldı. Hatta bir süper markette yağmalama olayları da yaşandı.

Dünya 27.12.2022, 10:32 27.12.2022, 19:44
Abone ol

ABD'de, 21 Aralık'ta ulusal ve yerel hava raporlama kurumları, "nesilde bir kez görülebilecek" şiddette soğuk ve karlı hava şartları konusunda uyarıda bulunmuştu. ABD’nin büyük bir kesimini etkisi altına alan kar fırtınası hayatı felç etti. Kar kalınlığının bir metreyi aştığı ABD'de araçların trafiğe çıkışı yasaklandı. Kar fırtınası nedeniyle eve hapsolan ABD'liler, marketlere hücum etti. Amerikalılar marketlerdeki temel gıda malzemelerini tüketti, marketlerin rafları boşaltıldı. Hatta bir süper markette yağmalama olayları da yaşandı. İşte felaketten son dakika ayrıntıları...

MLİYONLAR ELEKTRİKSİZ KALDI

ABD’de milyonlarca kişi kar fırtınası nedeniyle elektriksiz kaldı. New York’a bağlı Erie İlçe yöneticisi Mark Poloncarz, yaptığı açıklamada, ilçede elektrikleri kesik olan ev ve iş yerlerinin yüzde 94’üne elektrik verildiğini ancak halen 12 bin ev ve iş yerinde elektriklerin kesik olduğunu belirtti.

''KORKUNÇ BİR DURUM''

Poloncarz, gün içinde de yaklaşık 20 santimetre kalınlığında kar yağmasını beklediklerini ifade ederek, "Bu korkunç bir durum. Sokakları açmaya ve temizlemeye ve henüz temizlenmemiş alanlara girmeye çalıştığımız için bu iyi olmadı." şeklinde açıklama yaptı.

ÖLÜ SAYISI 60'I GEÇTİ

Yüzyılın kar fırtınası olarak adlandırılan felakette hayatını kaybedenlerin sayısı 60'ı geçerken soğuk havada hipotermik şoka uğrayan yarasalar, kaldırımlara düştü.

13 BİN UÇUŞ İPTAL

Kanada'daki Büyük Göller'den Meksika sınırındaki Rio Grande'ye kadar kapsamı genişleyen "ölümcül kar fırtınası", ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 60'ını olumsuz etkiledi. Uçuş takip sitesi FlightAware, ABD’de son 4 günde yaklaşık 13 bin uçuşun iptal edildiğini bildirdi.

HAVUZLAR DONDU

ABD’nin büyük kısmında etkili olan kutup soğukları sebebiyle başkent Washington'da bulunan Lincoln Memorial’ın önündeki havuz buz tuttu. Lincoln Memorial’ı ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçiler, donan havuzun üzerinde kayarak günün keyfini çıkardı.


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!