Abdülhamid Han denize açıldı Atina panikledi: Yunanistan teyakkuza geçti

Dünyada 7. nesil teknolojiye sahip 5 sondaj gemisinden biri olan Abdülhamid Han, 9 Ağustos’ta Doğu Akdeniz görevine başlayacak olması Yunanistan'ı panikletti. Yunan medyası, bu gelişme sonrası ordunun teyakkuza geçtiğini ve Abdülhamid Han gemisini yakından takip ettiğini yazdı. 

Dünya 01.08.2022, 12:35 01.08.2022, 12:59
Abone ol
Abdülhamid Han denize açıldı Atina panikledi: Yunanistan teyakkuza geçti

Dünyada 7. nesil teknolojiye sahip 5 sondaj gemisinden biri olan Abdülhamid Han, 9 Ağustos’ta Doğu Akdeniz görevine başlıyor. Mersin Taşucu limanında son hazırlıklarını tamamlayan Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han dün denize açılarak KKTC ile Mersin arasına demirledi.

YUNAN ORDUSU TEYAKKUZA GEÇTİ

Yunan medyası, bu gelişme sonrası ordunun teyakkuza geçtiğini ve Abdülhamid Han gemisini yakından takip ettiğini yazdı. CNN Greece, Atina'nın teyakkuz halinde olduğunu belirtti. Ta Nea gazetesi ise bu gelişmeyi ''Türkiye'nin tehlikeli yanlışları'' başlığı ile okurlarına duyurdu.

''PETROL VE DOĞALGAZ REZERVLERİ AÇACAĞI BİR SIR DEĞİL''

Bir başka Yunan gazetesi Kathimerini ise Ankara'nın sondaj gemisi ile siyaset yaptığını iddia etti. Gazetede yer alan haberde Abdülhamid Han gemisinin hedefinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağının altı çizilirken şu ifadelere yer verildi; ''Geminin Kıbrıs'ın kuzeyinde petrol ve doğal gaz rezervleri açacağı bir sır değil'' 

9 AĞUSTOS'TA GÖREVE BAŞLIYOR 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuyla alakalı yaptığı açıklamada, "Abdülhamid Han sondaj gemisini 9 Ağustos'ta Mersin'den ilk görev yerine uğurlayacağız" ifadelerini kullanmıştı.

DENDIAS APAR TOPAR RUMLARA KOŞMUŞTU

atırlanacağı gibi Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Perşembe günü Kıbrıs Rum yönetimine gelerek Rum lider Nikos Anastasiadis’le özel toplantı yapmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!