ABD’den stratejik hamle! F-35 ve F-15 savaş uçaklarını Yunanistan’a konuşlanıyor

ABD Ordusu, Yunanistan’a ait Girit Adası’nda bulunan Suda Hava Üssü’ne F-35 ve F-15 savaş uçakları konuşlandırmaya hazırlanıyor. Yunan medyasının haberine göre, ABD, Hava Üssü’ne 10 adet F-35 ve 14 adet F-15 savaş uçağı konuşlandıracak.

Dünya 11.05.2022, 19:51
ABD’den stratejik hamle! F-35 ve F-15 savaş uçaklarını Yunanistan’a konuşlanıyor

Yunan Kathimerini gazetesine göre, Washington yönetimi, F-35 ve F-15 jetlerinin, temmuz ortalarından itibaren Girit adasındaki Suda üssünde konuşlanabilmesi için Yunan dışişleri ve savunma bakanlıklarından gerekli onayı istedi. Analistler, bu onayın verileceğine kesin gözüyle bakarken, bu uçaklar ile birlikte yaklaşık 500 Amerikalı askeri personel de Girit adasına gidecek.

TEMMUZ AYINDA GİRİTE KONUŞLANACAK

ABD, Suda’da bulunan Hava Üssü’ne 10 adet F-35 ve 14 adet F-15 savaş uçağı konuşlandırmak için kolları sıvadı. ABD’nin talebi Yunan Dışişleri ve Savunma Bakanlık’larına iletildi. Uçakların Temmuz ayında Girit’e konuşlanması bekleniyor.

Girit’e konuşlanacak olan Amerikan savaş uçaklarının tatbikatlar ve operasyonlarda yer alması bekleniyor. Konuşlandırma kapsamında toplamda 500 kadar Amerikan Hava Kuvvetleri personeli Girit’e yerleşecek. Personeller arasında pilotlar, mühendisler ve yer destek ekipleri yer alacak. ABD, son yıllarda Suda’daki varlığını geliştirmek üzere milyonlarca dolar harcamıştı.

F-35’lerin Suda’da kalıcı olması beklenmiyor. Kısa bir süreliğine burada kalmaları bekleniyor.

ABD, Suda’daki hava üssüne ek olarak Donanma Üssü’ndeki varlığını da son yıllarca ciddi ölçüde artırmıştı.

ABD Hava Kuvvetleri, planlanan 1.763 adet F-35A uçağı alımıyla en büyük F-35 operatörü. JPO tarafından açıklanan bilgiye göre halihazırda Dünya genelinde F-35’lerin harbe hazırlık oranı, %70 civarında.

450’DEN FAZLA F-35 KONUŞLANACAK

2035 yılına kadar, 48 ABD Hava Kuvvetleri F-35A’sı da dahil olmak üzere, Avrupa kıtasında 450’den fazla F-35 konuşlandırılacak. F-35 programındaki NATO üyeleri arasında; Belçika, Kanada, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, Polonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!