banner2

ABD'den Azerbaycan'a skandal çağrı: Karabağ temsilcileriyle diyalog kurun

Azerbaycan'ın haklı mücadelesini görmezden gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Karabağ’da ateşkes çağrısında bulunarak, “ABD, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'daki askeri eylemlerinden derin endişe duymaktadır" açıklamasında bulundu.

Dünya 19.09.2023, 23:16 19.09.2023, 23:31
Abone ol
ABD'den Azerbaycan'a skandal çağrı: Karabağ temsilcileriyle diyalog kurun

Ermenistan'ın yıllarca işgal altında tuttuğu Karabağ'ın Azerbaycan'a ait olduğunu dile getirerek Erivan yönetimine karşı hiçbir adım atmayan Batı dünyası Azerbaycan'ın haklı mücadelesini görmezden gelerek Karabağ operasyonlarını durdurumasını istiyor. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan’ın Karabağ'da yürüttüğü terörle mücadele operasyonu hakkında yazılı açıklama yaptı.

'BARIŞ UMUTLARINI BALTALIYOR'

Azerbaycan'ın kendi topraklarındaki terör operasyonlarına tepki gösteren Blinken, “ABD, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'daki askeri eylemlerinden derin endişe duymaktadır ve Azerbaycan'ı bu eylemlerini derhal durdurmaya çağırıyor. Bu eylemler Dağlık Karabağ'da zaten vahim olan insani durumu daha da kötüleştiriyor ve barış umutlarını baltalıyor” dedi.

'DÜŞMANLIKLARA DERHAL SON VERİN'

Anlaşmazlıkların çözümü için güç kullanılmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Blinken, söz konusu operasyonun bölgede adil ve onurlu bir barış için gerekli şartların oluşturulması yönündeki çabalara ters düştüğünü aktararak, “Düşmanlıklara derhal son verilmesi ve Bakü ile Dağlık Karabağ halkının temsilcileri arasında saygı çerçevesinde diyalog kurulması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!