ABD’de kuraklık paniği: 4 dakikada duştan çıkın

ABD'nin California eyaletinde yaşanan kuraklık nedeniyle yeni su kısıtlamalarına gidildi. Eyalette banyo yapacak kişilerin duş süresini 4 dakika ile sınırlandırması istendi. ABD’de kuraklık uyarısı:

Dünya 11.05.2022, 19:30
ABD’de kuraklık paniği: 4 dakikada duştan çıkın

Son yıllarda yağışların azlığı ve aşırı sıcaklıklar nedeniyle dünyanın birçok yerinde kuraklık yaşanıyor.

ABD'nin California eyaletinde en yoğun yerleşim alanı olan Los Angeles'ta Belediye Başkanı Eric Garcetti, Los Angeles Su ve Enerji Dairesi'nin (LADWP) acil su koruma planının 3. aşamaya taşınacağını, dış mekan sulama günlerinin sayısını üçten ikiye düşürülmesi gerektiğini açıkladı.

Garcetti, "Çocuklarımızın ve torunlarımızın musluğu güvenle kullanabilmelerini istiyorsak şimdiye kadar yapılmış olan çözümleri ikiye katlamalıyız." ifadesini kullandı.

DUŞ SÜRESİNİ 4 DAKİKAYA İNDİRİN

Los Angeles Belediyesi, sakinlerinden, günlük su kullanımlarını en az 26 litre azaltmasını isterken bunun duş süresini 4 dakikayla sınırlamak, diş fırçalarken ve tıraş olurken musluğu kapatmakla mümkün olabileceğini belirtti.

LADWP, değişikliklerle ilgili farkındalığın yaygınlaştırılmasına yardımcı olmak için bir sosyal yardım ve eğitim kampanyası başlatacağını, denetimleri artıracağını duyurdu.

SULAMA SAATLERİ DEĞİŞTİ

Los Angeles'ta 1 Haziran'da yürürlüğe girecek zorunlu uygulamaya göre, sakinler çim ve bahçe gibi dış mekan sulamalarını haftanın sadece iki günü, saat 09.00 ile 16.00 arası yapabilecek.

Daha önceden alınan kurallara göre, şehirde dış mekan sulama süresi normal başlıklarda 8, tasarruflu başlıklarda 15 dakika ile sınırlı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!