banner2

ABD yine şaşırtmadı! Roketli saldırıyı kınamadı operasyona karşı çıktı

Terör örgütü YPG/PKK tarafından dün Gaziantep'in Karkamış ilçesine havan saldırısı düzenlendi. Roketli saldırı sonucu 2 kişi öldü 11 kişi de yaralandı. PKK'yı kendi elleriyle besleyen ABD, Türkiye'de sivilleri hedef alan roket saldırıları kınamadı.

Dünya 22.11.2022, 07:44 22.11.2022, 08:05
Abone ol

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde meydana gelen bombalı saldırının intikamı için düğmeye basan Türk Silahlı Kuvvetleri, Cumartesi gecesi Suriye ve Irak'ın kuzeyine yönelik hava operasyonu düzenlendi. Düzenlenen operasyonla birlikte terör yuvaları yerle bir edilirken dün sabah saatlerinde terör örgütü YPG/PKK tarafından Gaziantep'in Karkamış ilçesine havan saldırısı yapıldı. Hain saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi de yaralandı.

Eli kanlı terör örgütü PKK'yı kendi elleriyle besleyen ABD'nin Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin, Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlediği Pençe-Kılıç Hava Harekatı ile terör örgütü YPG/PKK'nin Gaziantep'in Karkamış ilçesi ile Kilis'teki sivilleri hedef alan saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

ROKETLİ SALDIRI KINANMADI

Türkiye'de sivilleri hedef alan roket saldırılarının kınanmadığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Suriye ve Türkiye'deki sivil can kaybı için en içten taziyelerini ifade eder. Sivilleri korumak ve ortak DEAŞ’ı yenilmesiyle ilgili ortak hedefi desteklemek için Suriye'de gerilimi azaltma çağrısında bulunuyoruz. Irak'ta, Irak'ın egemenliğini ihlal eden koordineli olmayan askeri harekata karşı çıkmaya devam ediyoruz."

ABD KINAMA MESAJI YOLLAMIŞTI

ABD’de Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, İstiklal Caddesi'nde saldırıya ilişkin yazılı açıklamasında, İstanbul'daki "şiddet eylemi"ni kınayarak, “ABD'nin terörle mücadelede NATO müttefiki Türkiye'nin yanında olduğunu” belirtmişti. 'Dostlar alışverişte görsün' misali yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanılmıştı; "ABD, bugün İstanbul'da meydana gelen şiddet eylemini şiddetle kınıyor. Düşüncelerimiz yaralılarla birlikte ve sevdiklerini kaybedenlere en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Terörle mücadelede NATO Müttefikimiz Türkiye ile omuz omuzayız" 

BAKAN SOYLU: TAZİYE MESAJINI KABUL ETMİYORUZ

Hatırlanacağı gibi 13 Kasım'da İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıda 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 81 vatandaşımız da yaralanmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Amerikan Büyükelçiliğinin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Kobani'yi, terör bölgelerini besleyen ve oradan Türkiye'nin huzurunu bozmaya çalışan bu anlayışa, kendi senatolarından para gönderen bir devletle müttefikliğimiz elbette tartışılmalıdır." diye konuşmuştu.

184 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlenen Pençe Kılıç Harekatı'nın başlangıcından bugüne kadar kara ateş destek vasıtaları ve uçaklar tarafından 184 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!