banner2

ABD'yi sarsan Çin iddiası! Pentagon'dan 'gizli anlaşma' açıklaması!

ABD'nin Çin korkusu her geçen gün büyüyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD basınında çıkan Çin iddialarına ilişkin açıklama yapmak zorunda kaldı.

Dünya 08.06.2023, 23:47 09.06.2023, 00:45
Abone ol
ABD'yi sarsan Çin iddiası! Pentagon'dan 'gizli anlaşma' açıklaması!

ABD basınında çıkan Çin iddialarının ardından ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), açıklama yapmak zorunda kaldı.

Ülke basının üst düzey yetkililere dayandırdığı haberlerde, Çin’in ABD’yi gözetlemek için Küba’ya elektronik dinleme tesisi kurmak için gizli bir anlaşmaya prensipte vardığı iddiasına ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon), yanıt geldi.

PENTAGON: HABERLER DOĞRU DEĞİL

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder yaptığı açıklamada, böyle bir tesisi kurma çabasından haberdar olmadıklarını belirterek, haberlerin doğru olmadığını belirtti. Ryder, "Elimizdeki bilgilere dayanarak, bunun doğru olmadığını, Çin ve Küba'nın yeni bir tür casus istasyonu geliştirdiğinden haberdar olmadığımızı söyleyebilirim. O haber doğru değil" dedi.

ABD basınında yer alan haberlerde, Çin’in söz konusu anlaşma için Küba’ya milyarlarca dolar ödediği öne sürülmüş, Çin’in söz konusu tesisi kurması halinde ABD'nin güneydoğu kesiminden e-posta, telefon görüşmeleri ve uydu iletileri gibi elektronik iletişim verileri toplayabileceği ve gemi trafiğini izleyebileceği aktarılmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!