Yandex Metrica

ABD ve İngiltere yine Yemen'i hedef aldı: Hudeyde'ye 6 hava saldırısı

ABD ve İngiltere yine Yemen'i hedef aldı: Hudeyde'ye 6 hava saldırısı

ABD ve İngiltere, bir kez daha Yemen'i hedef aldı. Koalisyon güçleri, sahil şehri Hudeyde'ye aynı gün kez hava saldırısı düzenledi.

Dünya

17.02.2024, 02:06

Husilere bağlı el-Mesire televizyonu ABD ve İngiltere hava kuvvetlerinin Hudeyde'nin Dureyhimi ilçesine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Haberde Dureyhimi'nin Taif bölgesine yönelik saldırı düzenlendiği bildirilirken can kaybı ve yaralı sayısına dair bir bilgi verilmedi. ABD ve İngiltere'nin Hudeyde'nin el-Cubbane bölgesine 2, kentin kuzeyindeki el-Zehra bölgesine ise 3 saldırı gerçekleştirildiği bildirildi. Saldırılarla ilgili ABD ve İngiltere tarafından bir açıkalma yapılmadı. Husiler gece, ülkenin güneyindeki Aden Körfezi'nde İngiliz gemisi LYCAVITOS'u vurmuştu.

New York Times yazdı: 'İsrailli generaller Gazze'deki savaşı bitirmek istiyor' New York Times yazdı: 'İsrailli generaller Gazze'deki savaşı bitirmek istiyor' Haberi Görüntüle

KIZILDENİZ'DEKİ GERGİNLİK

Yemen'deki İran'ın desteklediği Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023'te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı.

ABD güçleri, bu süreçte birçok kez Yemen'den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlere karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı.

Kızıldeniz'de 31 Aralık 2023'te İsrail ile bağlantılı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterlerince ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak'ta da İsrail'e destek olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz'de ABD'ye ait bir geminin füze ve kamikaze dronlarla hedef alındığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak'ta ABD ve Japonya tarafından sunulan, Husilerin Kızıldeniz'deki saldırılarının acilen sonlandırılmasının istendiği kararı kabul etti.

Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12'si, Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı üzerinden yapılıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

İdris Kartal

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading