banner2

ABD Ukrayna'ya girmeye hazırlanıyor! Sınıra 5 kilometre mesafede birlikler konuşlandırıldı

ABD'nin 101. Hava İndirme Birliği, 80 yıllık aradan sonra ilk kez, NATO-Rusya geriliminin yaşandığı Avrupa'ya konuşlandırıldı. Birlik, Romanya'nın Ukrayna sınırına yakın bir bölgesinde bulunuyor.

Dünya 23.10.2022, 18:02 23.10.2022, 18:03
Abone ol
ABD Ukrayna'ya girmeye hazırlanıyor! Sınıra 5 kilometre mesafede birlikler konuşlandırıldı

ABD'nin 101. Hava İndirme Birliği, 80 yıl sonra ilk defa, NATO-Rusya geriliminin yaşandığı Avrupa'ya konuşlandırıldı. Söz konusu birlik Romanya'nın Ukrayna sınırına yakın bir bölgesinde yer alıyor. 

SAVAŞ ALANINA SAATLER İÇİNDE ULAŞABİLİRLER 

CBS News'teki habere göre, 'Bağıran Kartallar' olarak da bilinen hafif piyade birliği, dünyanın herhangi bir noktasındaki savaş alanına saatler içerisinde konuşlandırılmaya hazır şekilde eğitilerek savaşmaya hazır hale getirildi. 

Söz konusu birlik, Romanya'nın Ukrayna sınırına sadece 5 kilometre mesafede konuşlandırıldı. 

RUSYA'YA 'BİZ BURADAYIZ' MESAJI 

"NATO topraklarının her bir karışını savunmaya hazırız." diyen birliğin yardımcı konutanı Tuğgeneral John Lubas, "Biz hafif piyade gücüyüz, ancak yine de uçaklarımız ve hava saldırılarımız için hareketliliğimizi (mobilite) beraberimizde getiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Romanya'nın Ukrayna sınırında yer alan tatbikat sahası, Rusya'ya ABD ordusunun burada olduğuna dair 'açık bir mesaj' olarak nitelendiriliyor. 

4 BİN 700 ASKER RUSYA İLE SAVAŞMAYA HAZIR

Kentucky'deki 101'inci Hava İndirme Birliği'nden toplamda 4 bin 700 civarında asker, NATO'nun doğu kanadını güçlendirmek için konuşlandırılmış durumda.

Rusya, Ukrayna'ya karşı saldırılarını 24 Şubat'ta başlatmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!