banner2

ABD- Rusya gerilimi artıyor! Ukrayna üzerinden Balkanlara gözdağı

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları devam ederken, Rusya, Ukrayna üzerinden Balkan devletlerine de adeta tehditte bulundu. ABD, Rusya'nın tehdidine sert çıktı.

Dünya 19.03.2022, 12:53 19.03.2022, 12:53
Abone ol
ABD- Rusya gerilimi artıyor! Ukrayna üzerinden Balkanlara gözdağı

ABD, Bosna-Hersek'in olası bir NATO üyeliği hakkında Ukrayna örneği üzerinden tehditkâr açıklamalarda bulunan Rusya'nın Saraybosna Büyükelçisi Igor Kalabuhov'u kınadı.

UKRAYNA ÜZERİNDEN TEHDİT

DW'nin aktardığı ahbere göre, Kalabuhov, Perşembe günü yaptığı açıklamada, "(Bosna'nın) Herhangi bir yere üye olması, onun kendi iç meselesidir. Ancak burada bir şey daha var, bizim göstereceğimiz tepki. Ukrayna örneğinde beklentimizin ne olduğunu gösterdik. Bize karşı bir tehdit olursa buna tepki veririz" ifadelerini kullanmıştı.

'TEHDİTLER KABUL EDİLEMEZ'

ABD'nin Saraybosna Büyükelçiliği de Perşembe günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Rusya Büyükelçisinin Bosna-Hersek'e yönelik son tehditleri tehlikeli, sorumsuz ve kabul edilemez. NATO ile egemen ülkeler arasındaki güvenlik düzenlemelerinde hiçbir üçüncü tarafın söz hakkı yoktur" denildi.

Mesajın devamında da, "Avrupa-Atlantik milletler topluluğundaki yerini güvence altına almak için gerekli adımları atan Bosna-Hersek'in yanında dimdik durmaya devam edeceğiz" söyleminde bulunuldu.

SIRPLAR NATO ÜYELİĞİNE KARŞI

1990'lı yıllarda yaşanan ve Yugoslavya'nın parçalanmasına yol açan savaşta en ağır kayıpların yaşandığı bölge olan Bosna-Hersek'te, o dönem yaklaşık 100 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Boşnak, Hırvat ve Sırp liderlerden oluşan üçlü cumhurbaşkanlığı konseyi tarafından yönetilen Bosna-Hersek'te, Boşnak ve Hırvatlar ülkenin NATO üyeliğine sıcak bakarken, Sırplar buna karşı çıkarak ülkenin askeri anlamda tarafsız kalmasını talep ediyor.

BOSNA HERSEK BM NEZDİNDE RUSYA SALDIRISINI KINAMIŞTI

Bosna-Hersek'te, bu üçlü yapıda Sırp Cumhuriyeti'ni temsil eden Cumhurbaşkanı Milorad Dodik‘in geçtiğimiz aylarda Sırp bölgesinin Bosna-Hersek'ten ayrılabileceği yönündeki açıklamaları ve Sırpları Bosna-Hersek ordusuyla adalet ve maliye sisteminden çekme planları ülkedeki istikrarla ilgili endişeleri artırmıştı. Dodik aynı zamanda Rusya'nın iyi bir müttefiki olarak da tanınıyor.

Bosna-Hersek, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde kınamış, ancak Bosnalı Sırpların karşı çıkması nedeniyle Rusya'ya yaptırım kararı alamamıştı.

KOSOVA NATO'YA GİRMEK İSTİYOR

Bu arada Yugoslavya Savaşı'nın ardından bağımsızlığını ilan eden bir başka ülke olan Kosova da, NATO'ya üye olma isteğini Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani'nin ABD Başkanı Joe Biden'a yazdığı mektupla dile getirdi. Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, söz konusu mektupta, "Rusya'nın Balkanları istikrarsızlaştırmaya çalıştığı bir dönemde", Kosova'nın NATO üyeliği konusunda Biden'dan yardım isterken, "Kosova'nın NATO'ya üyeliği zaruri olmuştur" ifadelerini kullandı.

Mektubunda, "Kosova, dünyanın en ABD ve NATO yanlısı ülkesidir" diyen Osmani, "ABD'nin önderliğini ve etkinliğini, karmaşık NATO üyeliği sürecinde Kosova için kullanmasını ve faal bir biçimde desteklemesini" talep etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!