ABD polisi eleştirilerin odağında! Teksas saldırısına 1 saat sonra müdahale ettiler

ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan Uvalde kasabasında 19'u çocuk 21 kişinin öldürüldüğü ilkokul saldırısında ABD polisi saldırganı durdurmak için zamanında müdahale etmediği için sert eleştiriye maruz kaldı.

Dünya 26.05.2022, 18:28 26.05.2022, 18:53
Abone ol
ABD polisi eleştirilerin odağında! Teksas saldırısına 1 saat sonra müdahale ettiler

ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan Uvalde kasabasında 18 yaşındaki zanlının ilk okula saldırısı sonucu 19 çocuk ve 2 öğrenci hayatını kaybetmişti. 

Okulun karşısında yaşayan Juan Carranza, olay anında bazı kişilerin dışarıda bekleyen polise 'İçeriye gidin, içeriye gidin' şeklinde bağırdıklarını belirtti. 

Carranza olayla ilgili açıklamasında, polisin okula daha erken müdahale etmesi gerektiğini belirterek, 'Birçok polis vardı, saldırgan ise bir taneydi' sözlerini kaydetti. 

POLİS BİNA DIŞINDA HAZIRLIK YAPMAYA ÇALIŞIYORDU 

Saldırıda kızı hayatını kaybeden baba Javier Cazares, saldırıyı duyduğunda okula koşarak geldiğini ve polisin hala bina dışında toplanmaya çalıştığını söyledi. 

Polisin müdahale etmemesine sinirlenen Cazares, çevrede bekleyen vatandaşlarla okula hücum etme fikrini gündeme getirdiğini söyledi. 

'POLİSLER HAZIRLIKSIZDI DAHA FAZLASI YAPILABİLİRDİ'

Cazares, AP'ye verdiği demeçte, "Sanırım orada ilk toplanan 5-6 babaydık, polis bizden uzaklaşmamızı istiyordu. Kendimizi umursamıyorduk, ‘acele edelim.’ dedim çünkü polisler yapmaları gereken hiçbir şeyi yapmıyordu. Çocuklarımızı okuldan dışarı çıkarmak istedik. Polisler hazırlıksızdı, daha fazlası yapılabilirdi." diye konuştu. 

Olaydan birkaç saat sonra Cazares kızının yaralı olarak okuldan çıkarıldığını fakat hayatını kaybettiğini belirtti. 

POLİS SALDIRGANA ATEŞ AÇMAMIŞ OLABİLİR 

Yetkililer, saldırgan Salvador Ramos’un okula geldiği sırada okul güvenlik memuru ile karşılaştığını ancak karşılıklı ateş açılıp açılmadığı konusunda çelişkili ifadelerin olduğunu kaydetti.

Teksas Halk Güvenlik Departmanı Sözcüsü Travis Considine, saldırganın okula girdikten sonra olay yerine gelen dışarıdaki 2 polise ateş açtığını ifade etti. 

POLİS 1 SAAT SONRA MÜDAHALE ETTİ 

Daha sonra sınıfa girerek 19 öğrenci ile 2 öğretmeni vurduğu ve sınıfın kapısını kilitleyerek barikat kurduğu aktarıldı. 

Halk Güvenliği Direktörü Steve McCraw, gazetecilere, Ramos’un ilk silahını ateşlediği an ile özel polis kuvvetlerince etkisiz hale getirildiği zaman arasında yaklaşık 40 ila 60 dakika geçtiği bilgisini paylaştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!