banner2

ABD'nin kaderi belirleniyor! Ara seçimde oylar sayılıyor: Güç kime geçecek?

ABD'de Temsilciler Meclisi'nde 435 üye ve 35 senatörün belirleneceği ara seçimlerde oy verme işlemi sona erdi. Bu seçimden çıkacak sonuç ABD'nin 2 yıl sonra yapacağı genel seçimler için de yön gösterici olacak. Peki, ülkede güç kimin eline geçecek? Cumhuriyetçiler ve Demokratlar seçimi kazanmak için kıyasıya bir rekabet halinde. Senato'da şu ana kadar Demokratlar 46, Cumhuriyetçiler 47 koltuk aldı. Temsilciler Meclisi'nde ise Cumhuriyetçiler 199, Demokratlar 173 koltuğun sahibi oldu. Öte yandan Dr. Mehmet Öz, Pensilvanya eyaletinde Demokratların adayı John Fetterman'a karşı senatörlüğü kaybetti. Peki, ABD ara seçimlerinde son durum ne? Hangi parti seçimi önde götürüyor? İşte dakika dakika canlı takip...

Dünya 09.11.2022, 18:20 09.11.2022, 18:22
Abone ol

ABD'de Temsilciler Meclisi'nin tamamı ve Senato'nun üçte birinin yenileceği ara seçimlerde oy verme işlemi başladı. Bu seçime, ülkede 2 yıl sonra yapılacak genel seçimler için bir referandum gözüyle bakılıyor. Zira Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki güç savaşı özellikle ABD Başkanı Joe Biden'ın yanlış politikaları sonucunda zirveye çıkmış durumda. 

Pennsylvania, Georgia, Arizona, Nevada, Ohio ve Kuzey Carolina eyaletlerine ara seçimlerde salıncak eyalet gözüyle bakılıyor. Peki, 2 yılda 1 yapılan ABD ara seçimlerinde son durum ne? Hangi eyalette hangi aday önde? Dakika dakika canlı takip ile karşınızdayız...

ABD ARA SEÇİMLERİ CANLI TAKİP

9 KASIM 2022

18:21 - Senato'da şu ana kadar Demokratlar 46, Cumhuriyetçiler 47 koltuk aldı. Temsilciler Meclisi'nde ise Cumhuriyetçiler 199, Demokratlar 173 koltuğun sahibi oldu.

17:39 - CNN'e göre Temsilciler Meclisi'nde son durum: 

Demokratlar: 178 sandalye (3'ü yeni)
Cumhuriyetçiler: 199 sandalye (9'u) yeni

Cumhuriyetçiler'in kontrolü sağlamak için sadece 19 sandalyeye daha ihtiyacı var

17.30 - CNN'e konuşan bir Trump danışmanı, eski başkanın Cumhuriyetçi Parti'nin ara seçimlerde beklentilerin altında kalmasına "çok sinirlendiğini" ve "herkese bağırdığını" ifade etti.  

17.00 - Borsa, ara seçimlerde kazanan henüz belli olmadığı için dalgalı bir seyir izledi. İki partinin de önemli zaferler kazandığı ara seçimlerde, Temsilciler Meclisi ile Senato’daki çoğunluğun hangi partide olacağının kesinleşmediği çarşamba sabahı hisse senetleri değer kaybetti.

15:50 - Kritik seçimlerdeki valilik yarışında mevcut durumda Cumhuriyetçi valilerin görev yaptığı Maryland ve Massachusetts eyaletlerindeki yarışta Demokrat adaylar üstünlük sağlayarak iki eyaletin rengini kırmızıdan maviye dönüştürdü.

14:17 - Senato'da şu ana kadar Demokratlar 48, Cumhuriyetçiler 47 koltuk aldı. Temsilciler Meclisi'nde ise Cumhuriyetçiler 194, Demokratlar 166 koltuğun sahibi oldu.

11:57 - Açıklanan sonuçlara göre, Cumhuriyetçilerin elinde 48, Demokratların elinde 48 sandalye bulunurken Visconsin, Geoergia, Nevada, Arizona eyaletlerinde ise sonuçlar henüz netleşmedi.

11:30 - Michigan Eyaleti'nde, Demokrat Parti'den Elissa Slotkin, Cumhuriyetçi rakibi, eski ordu pilotu Tom Barrett'i yenerek rekabetçi bir bölgede yeniden seçildi.

11:19 - Oy sayımı sonrası yeniden seçilen Georgia eyaleti Valisi Brian Kemp, Atlanta kentinde zafer konuşması yaptı.

11:07 - ABD ara seçimlerinde 36 eyaletin valileri yenilenirken, resmi olmayan kesin sonuçlara göre Demokrat adaylar, Maryland ve Massachusetts eyaletlerini Cumhuriyetçilerden devraldı.

10:58 - Senato'da şu ana kadar Demokratlar 48, Cumhuriyetçiler 47 koltuk aldı. Temsilciler Meclisi'nde ise Cumhuriyetçiler 193, Demokratlar 162 koltuğun sahibi oldu.

10:30 - Florida'daki Temsilciler Meclisi seçimlerinde Cumhuriyetçiler’in adayı 25 yaşındaki Demokrat Maxwell Alejandro Frost, Z kuşağının Kongre'de sandalye kazanan ilk üyesi oldu.

10:25 - ABD'deki ara seçimlerde Pensilvanya eyaletinden senatör adayı olarak giren Dr. Mehmet Öz, Demokratlardan olan rakibi John Fetterman'a karşı kaybetti. 

 

10:21 - Senato'da şu ana kadar Demokratlar 48, Cumhuriyetçiler 47 koltuk aldı. Temsilciler Meclisi'nde ise Cumhuriyetçiler 189, Demokratlar 161 koltuğun sahibi oldu.

10:13 - ABD ara seçimleri dolar, altın ve kripto para gibi varlıkları da yakından ilgilendiriyor. Morgan Stanley, ING Bank, Rabobank’ın da bulunduğu finans kuruluşlarının ve ekonomistlerin genel görüşü Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nde veya Senato’da zafer kazanmasının dolarda zayıflık, riskli varlıklarda yükseliş getireceği yönünde.

08:12 - Associated Press'in (AP) açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, son olarak Ohio ve Kuzey Carolina eyaletlerinde Cumhuriyetçi isimler seçimlerden galip çıktı.

New Hampshire, Oregon ve Hawaii'de ise Demokrat adayların seçimi kazanmasıyla Demokratlar ellerindeki 3 koltuğu daha korumuş oldu.

Daha önce açıklanan sonuçlara göre Florida, Alabama, Güney Carolina, Kentucky, Indiana, Arkansas, Kansas, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Missouri, Louisiana, Idaho ve Iowa eyaletinde Cumhuriyetçi adaylar kazanmıştı. Ayrıca Oklahoma eyaletindeki 2 koltuğun da sahibi Cumhuriyetçiler olmuştu.

Öte yandan Connecticut, Illiniois, Vermont, Maryland, New York, Colorado ve California'da Demokrat isimler seçimi kazanmıştı.

Böylece şu ana kadar açıklanan sonuçlara göre Cumhuriyetçiler 17, Demokratlar 10 koltuk kazanmış oldu. Açıklanan sonuçlarla hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların elinde 46'şar koltuk görünüyor.

06:08 - Associated Press'in (AP) açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, Temsilciler Meclisi yarışında, Cumhuriyetçiler 82 sandalye kazanırken Demokratlar ise 47 sandalyenin sahibi oldu.

Batı eyaletlerinde sonuçlar henüz gelmeye başlamadı ancak şu ana kadar gelen sonuçlara göre Demokratların Temsilciler Meclisi yarışında 2 koltuğu Cumhuriyetçilere kaptırdığı görülüyor.

Cumhuriyetçiler ayrıca, daha önce yapılan bazı seçim bölgesi değişikliğinden kaynaklı boş kalan 1 sandalyeyi daha aldı.

Şu anda Demokratların Temsilciler Meclisinde 220 sandalyesi bulunuyor, Cumhuriyetçiler ise 212 sandalyeye sahip, 3 sandalye ise boştu.

8 KASIM 2022

17:53 -  8,3 milyon genç Amerikalı bu seçimde ilk kez oy kullanma hakkına sahip. Kaç tanesinin sandık başına gideceği ise ülkede büyük merak konusu.

18 ile 29 yaş arasındaki genç Amerikalıların %57'si Cumhuriyetçilerin kontrolü yerine Demokratların kontrolündeki bir Kongreyi tercih ediyor. 

17:52 -  Virginia seçim departmanı, seçmenlerin bilgilerini doğrulayan sandık kitaplarıyla ilgili sorunlar olduğunu açıkladı. Departman sorunun çözüldüğünü söylese de bir seçim çalışanı NBC12 yerel haber istasyonundan Kelly Avellino'ya anket defterleriyle ilgili hala sorunları olduğunu söyledi.

17:50 - Texas, Temple'da bazı seçim görevlileri, check-in makinelerinde teknik sorunlar olduğunu fark etti.

17:40 -  Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin ekonomi, kürtaj, suç ve diğer göze çarpan konular üzerinde çatıştığı çalkantılı bir ara dönemin sonunda seçmenler sandık başına giderken ABD basını 'Kongre'nin kontrolü tehlikede' şeklinde haberler yayınlıyor. Cumhuriyetçiler, Meclis'in kontrolünü değiştirmek için ihtiyaç duydukları beş sandalyeyi alacaklarından eminken,  Senato yarışı, hangi partinin dengeyi değiştireceği noktasında belirleyici olacak.

17:00 - Teksas'taki bir seçim yetkilisi, siyahi seçmenlerin taciz edildiği iddiasını ortaya attı.

16:30 - Michigan'daki seçmenler, eyalet anayasasından kaldırılan kürtaj hakkının devamı için de oy kullanacak.

16:00 - Uzmanlar, ülke genelinde, özellikle rekabetçi yarışların olduğu değişken eyaletlerde, ara sınav oylarının sayılmasının normalden daha uzun sürebileceği konusunda uyarıyor.

15:30 Washington Post-Ipsos anketine göre, Hispanik seçmenler Demokratları destekliyor. 

Eylül sonu ve Ekim başında gerçekleştirilen ankete göre, Hispanik ve Latin seçmenler, ara dönem oylarında yükselen fiyatları en önemli konu olarak seçtiler ve sorunu çözmek için Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında neredeyse eşit bir şekilde bölündüler.

PAZARTESİ: Dün, Ohio'daki bir mitingde, eski başkan Donald Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'yi "hayvan" olarak nitelendirerek, kendisini "boş yere" iki kez görevden aldığını iddia etti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!