Yandex Metrica

ABD medyası ifşa etti: İsrail'de gözaltındaki Filistinlilere işkence

ABD medyası ifşa etti: İsrail'de gözaltındaki Filistinlilere işkence

İsrail'deki bir gözaltı merkezinde tutulan Filistinlilere insanlık dışı muamele yapıldığı ortaya çıktı. ABD medyasında yer alan haberde Sde Teima adlı askeri üste, Gazzeli tutukluların etrafı açık bir alanda gözleri bağlı olarak günde 18 saate kadar elleri kelepçeli şekilde yerde sessiz şekilde oturtulduğu belirtildi. Üsse getirilen Filistinli tutukluların gözaltı merkezinde 3 aya kadar kaldığı ve buradaki sorgulama süreçlerinde birçok kişinin insanlık dışı muamelelere ve işkenceye maruz kaldığı kaydedildi.

Dünya

07.06.2024, 10:56

Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir soykırıma imza atan İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları acımasızca devam ederken New York Times (NYT) gazetesi dikkat çeken bir haberi okurlarıyla paylaştı. İsrail'deki bir gözaltı merkezinde tutulan Filistinlilere insanlık dışı muamele yapıldığı ortaya çıktı.

"İsrail'in binlerce Gazzeliyi alıkoyduğu üssün içinde" başlığıyla okurlarının karşısına çıkan New York Times, İsrail ordusunun Gazzelilere yönelik işkenceyi de içeren sorgulama yöntemleri kullandığını yazdı.

Elon Musk'tan yeni devrim: Gelecek yıl Tesla araçlarını insansı robotlar üretecek! Elon Musk'tan yeni devrim: Gelecek yıl Tesla araçlarını insansı robotlar... Haberi Görüntüle

ASKERİ ÜS GÖZLERİ BAĞLI VE ELLERİ KELEPÇELİ TUTUKLULARLA DOLU

Haberde şu ifadelere yer verildi;

"İsrail'in Gazze'yi işgal etmesinden bu yana Sde Teiman askeri üssü, suçlama veya yasal temsilci hakkı olmaksızın gözleri bağlı ve elleri kelepçeli tutuklularla doldu."

Haberde, hem üste görev yapan İsrailli askerler hem de burada kaldıktan sonra serbest bırakılan Gazzelilerle yapılan röportajlara yer verildi.

Yunanistan'ın Türk hazımsızlığı: Batı Trakya'da dört ilkokulu daha kapatacak Yunanistan'ın Türk hazımsızlığı: Batı Trakya'da dört ilkokulu daha kapatacak Haberi Görüntüle

3 AY BOYUNCA İŞKENCE

Üste görev yapan İsrail ordusuna mensup yetkililer, Filistinlilere yasalar çerçevesinde davrandıklarını ve kurallara uymayan görevliler hakkında soruşturma açıldığını iddia etti ancak işin aslı farklı çıktı. Hem gözaltı merkezinden çıkan Filistinlilerin hem de bölgedeki insan hakları örgütlerinin açıklamaları bunun aksini ortaya koydu.

Mayıs ayı sonunda yaklaşık 4 bin Filistinlinin bulunduğu üste, her bir kişinin hakkında bir suçlama olmadan yürütülen sorgulama sürecinin yaklaşık 3 ay sürdüğü ve bu süre zarfında söz konusu kişilerin çeşitli işkencelere maruz kaldığı vurgulandı.

Siyonistler Gazze'yi harabeye çevirdi! BM'nin açıkladığı moloz yığını rakamı soykırımı bir kez daha kanıtladı! Siyonistler Gazze'yi harabeye çevirdi! BM'nin açıkladığı moloz yığını rakamı soykırımı... Haberi Görüntüle

6 AYDA EN AZ 35 TUTUKLU HAYATINI KAYBETTİ

Habere göre; Sde Teima üssünde son 6 ayda en az 35 tutuklunun çeşitli sebeplerle hayatını kaybettiğini yazılırken adının açıklanmasını istemeyen bazı yetkililer, kimi tutukluların üsten ayrıldıktan kısa süre sonra hayatını kaybettiğini söyledi.

NYT muhabirine gözaltı merkezindeki zorlu günlerini anlatan Muhammed el-Kurdi isimli Gazzeli ambulans şoförü, "32 gün tutuklu kaldım ama 32 yıl gibi geldi." dedi.

Bu süreçte ailesinin veya arkadaşlarının kendisinin ölü mü yoksa hayatta mı olduğunu bilmediğini ankatan Filistinli genç, yaşadıklarını hatırlarken halen zorlandığını belirtti.

Younis al-Hamlawi isimli sağlık görevlisi de şunları kaydetti;

''Hasta taşırken İsrailli askerlerce gözaltına alındım. Üsse getirilince Hamas'a yardım etmekle suçlandım ve sorgulama sırasında sürekli aşağılayıcı muamelelere maruz kaldım.''

Al-Hamlawi, röportajında, İsrailli bir askerin uyguladığı dayanılmaz işkence sonucu vücudunun o bölgesinin ciddi şekilde kanadığını ve dayanılmaz bir acı yaşadığını anlattı.

Gazzeli sağlık görevlisi, başka günlerde elektrikli tellerle kaplı bir sandalyeye zorla oturtulduğunu, defalarca şoka girdiğini ve kısa zamanda sağlığının ciddi şekilde bozulduğunu belirtti.

NYT'nin haberinde, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) hazırladığı ve basına sızan bir rapora da atıf yapıldı.

Raporda, İsrailli askerlerin, bazı Filistinli tutukluları çok sıcak metal bir çubuğa zorla oturttuğu ve bazı tutukluların bu işkence sonrasında hayatını kaybettiği iddiasına yer verildi.

100 kişilik yolcu uçağı ormanlık alana düştü! Kazadan kurtulan olmadı 100 kişilik yolcu uçağı ormanlık alana düştü! Kazadan kurtulan olmadı Haberi Görüntüle

''HAYATIMIN EN ZOR 4 GÜNÜYDÜ''

Haberde görüşlerine yer verilen Fadi Bakr isimli hukuk öğrencisi de gıda ürünü aramak için çıktığı yolda çatışmanın ortasında kalıp daha sonra İsrail askerlerince "Hamas üyesi" diye gözaltına alınanlardan. Bakr, gözaltına alındığı ilk anda yaşadıklarını, "Askerler bana, ya şimdi itiraf et ya da seni vuracağım diye bağırıyorlardı." diye aktardı. İlk sorgulamasının 4 gün sürdüğünü belirten Bakr, "Hayatımın en zor 4 günüydü." diye duygularını aktardı.

Bebek katillerinin Türkiye senaryosuna Dışişleri Bakanlığı'ndan jet cevap: İşlediğiniz suçun hesabını vereceksiniz! Bebek katillerinin Türkiye senaryosuna Dışişleri Bakanlığı'ndan jet cevap: İşlediğiniz suçun... Haberi Görüntüle

DİSKO ODASI

"Disko odası" denen bir sorgulama odasında her gün saatlerce yüksek sesli müziğe maruz kaldıktan sonra sorgulandığını anlatan Bakr, kendisinin sadece iç çamaşırıyla sorgulandığını ve diğer tutukluların da aynı şekilde sorgu odasına götürüldüğünü söylediğini belirtti.

NYT, röportaj yaptığı Gazzeli tutukluların anlattıklarını tamamen örtüştüğünü, tutukluların etrafı açık bir alanda gözleri bağlı olarak günde 18 saate kadar elleri kelepçeli şekilde yerde sessiz şekilde oturtulduğunu kaydetti.

Günde en fazla 2 saat ayakta kalmalarına izin verildiği belirten eski tutuklular, uyuyakalanların askerlerce dövülerek uyandırıldığını ifade etti.

Haberde, tutuklulara günde 3 kez hafif öğün sayılabilecek yiyecekler verildiği ancak bunların çok yetersiz olduğu ve Sde Teima'ya girip çıkan tutukluların ortalama 20 kilogram zayıfladıkları bilgisine yer verildi.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading