Yandex Metrica

ABD medyası duyurdu! İran ve Rusya hakkında iddia: Kırım'daki üsse konuşlandı

ABD medyası duyurdu! İran ve Rusya hakkında iddia: Kırım'daki üsse konuşlandı

The New York Times gazetesi, Rusya'nın satın aldığı insansız hava araçlarında (İHA) yaşanacak sorunlarla ilgilenmeleri için İran'ın Kırım'a İHA eğitmenleri gönderdiğini yazdı. Buna karşılık Rusya ve İran, Ukrayna savaşında İran yapımı İHA'ların kullanıldığı haberlerini yalanladı.

Dünya

01.05.2024, 06:47

New York Times'ın ABD'li yetkililere dayandırdığı haberine göre, Ukrayna savaşında Rusya'ya İHA satan İran yeni bir adım daha attı.

Soykırımcı İsrail tükenmenin eşiğinde! Gallant 'acil' diye duyurdu: 'İlave askerlere ihtiyacımız var' Soykırımcı İsrail tükenmenin eşiğinde! Gallant 'acil' diye duyurdu: 'İlave askerlere... Haberi Görüntüle

KIRIM'DAKİ ÜSTE KONUŞLANDI

İran'ın İHA'larda yaşanabilecek sorunlarda Ruslara yardım etmeleri için İHA uzmanları gönderdiğine işaret edilen haberde, bu uzmanların Rusya'nın Ukrayna'dan ilhak ettiği Kırım'daki üste konuşlu olduğu belirtiliyor.

İsrail yine Gazze'deki sivilleri hedef aldı: Saldırılarda ölü ve yaralılar var İsrail yine Gazze'deki sivilleri hedef aldı: Saldırılarda ölü ve yaralılar... Haberi Görüntüle

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARINA BAĞLI

Kaynaklar, bu uzmanların ABD tarafından "terör örgütü" olarak tanınan İran Devrim Muhafızlarına bağlı olduğuna işaret etti ve İran'dan satın alınan İHA'ların büyük kısmının da Kırım'daki bu üste tutulduğunu kaydetti.

Emekli bir ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) üyesi olan Mick Mulroy, New York Times'a yaptığı açıklamada, "Ukrayna'daki savaşa İHA ve eğitmen göndermek, İran'ın başını Rusya'nın yanında olarak belaya sokması anlamına gelir. Tahran, sivillerin öldürüldüğü saldırılara doğrudan müdahil olmuş oldu." yorumunda bulundu.

Robotlar peş peşe intihar etti! Yapay zeka depresyonda: Sibernetik organizmalar bunu neden yapıyor? Robotlar peş peşe intihar etti! Yapay zeka depresyonda: Sibernetik organizmalar... Haberi Görüntüle

MEKANİK SORUNLAR KARARDA ETKİLİ OLMUŞ 

Öte yandan kaynaklar, İran'ın Rusya'ya gönderdiği ilk İHA'larda operasyon sıkıntısı yaşandığını ve Rus askerlerinin bu İHA'ları verimli bir şekilde kullanamayarak mekanik sorunlar yaşadığını aktardı.

En başta Rusya'nın İran'a eğitim için asker gönderdiğine işaret eden kaynaklar, sorunların devam etmesinin ardından İran'ın kendi eğitmenlerini Kırım'a gönderme kararı aldığını bildirdi.

ABD'li yetkililer, Rusya'nın Ukrayna'da İran yapımı İHA kullandığını öne sürerken, Ukraynalı yetkililer de ülkede özellikle kamikaze İHA'larla çok sayıda saldırı yapıldığını bildiriyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading