banner2

ABD'li dergiden skandal provokasyon: Türkiye'yi karantinaya alın!

BM zirvesi için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasi trafiğine devam ediyor. Dünya söz konusu zirveden gelecek haberlere gözünü dikmişken ABD basınından skandal bir Türkiye hamlesi geldi. Geçtiğimiz dönemlerde de pek çok provokasyona imza atan Michael Rubin imzalı yazıda 'Türkiye'yi karantinaya alın' çağrısına yer verildi.

Dünya 19.09.2023, 10:37 19.09.2023, 12:00
Abone ol
ABD'li dergiden skandal provokasyon: Türkiye'yi karantinaya alın!

ABD'de yayın yapan haftalık dergi Washington Examiner skandal bir provokasyona imza attı. Türkiye'ye yönelik provokatif önerileri ve açıklamaları ile pek çok defa gündeme gelen Michael Rubin imzalı yazı 'Türkiye'yi karantinaya alın' başlığı ile yayınlandı.

NATO'NUN ENGELİ TÜRKİYE

Söz konusu yazıda "Kapsayıcılık her zaman bir erdem değildir" denilirken, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin kirli taleplerinden oluşan bir liste üzerinden imtiyazlar almak için bariz bir girişim ile ülkesinin fiili vetosunu kullandığı NATO zirvesini düşünün. Türkiye artık birliği geliştirmek yerine engelliyor." ifadeleri kullanıldı.

"TÜRKİYE ÇIKAR PEŞİNDE"

Türkiye'nin dış politikada başarılı politikasını "çıkar sağlamaya çalışmak" olarak özetleyen Rubin, "İsrail'in, Türkiye'yi Avrupa'nın Rusya'ya bağımlılığını aşma stratejisinin temel taşı haline getirmeyi önermesinden sadece birkaç hafta sonra, Türkiye ve Rusya, Türkiye'de bir gaz ihracat merkezi inşası konusunda görüşme konusunda anlaştılar. Türkiye, Ukrayna krizi boyunca olduğu gibi her iki taraftan da çıkar elde etmeye çalıştı' dedi.

KARMAŞIK TİCARET AĞI

Hindistan'daki G20 zirvesinin de ele alındığı yazıda, "Hindistan'daki G20 zirvesinin belki de en büyük başarısı Hindistan-Suudi Arabistan-Avrupa Birliği ticaret koridorunun duyurulmasıydı" denildi. Son derece karmaşık olan yeni ticaret rotasını değerlendiren yazar "Plana göre, dünyanın beşinci büyük ekonomisi olan Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri'ne mal gönderecek. Trenler daha sonra kargoyu Suudi Arabistan ve Ürdün üzerinden İsrail'e taşıyacak." denildi.

"Hayfa Limanı'nda mallar Yunanistan'a yolculuk yapacak kargo gemilerine yüklenecek." denilen analizde, "Süreç karmaşık gibi görünse de aslında zamandan ve paradan tasarruf sağlıyor ve Hürmüz Boğazı, Bab-el-Mendeb ve Süveyş Kanalı gibi stratejik geçiş noktalarını atlıyor' ifadelerini kullandı.

"BATI TÜRKİYE'YE GÜVENMEMELİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu plana karşı çıktığını yazan Rubin, 'Erdoğan, bunun yerine Irak ve Türkiye üzerinden bir rota önerdi ve Türkiye'yi atlayan hiçbir rotaya aracılık etmeyeceğini savundu' dedi. Batı'nın Türkiye'ye güvenmemesi gerektiğini öne süren yazar "Belki bir gün Türkiye'nin yönü değişecek ve küresel ekonomi ve enerji altyapısına daha iyi entegre olabilecektir. Ama o gün gelene kadar Batı için en iyi strateji Türkiye'yi karantinaya almaktır." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!