banner2

ABD'li Demokrat, Suudi Arabistan'a seslendi: Derin endişe duyuyoruz

ABD'li üst düzey ABD'li Demokrat Nancy Pelosi, yardım görevlisinin işkence gördüğü gerekçesiyle Suudi Arabistan'a seslendi.

Dünya 13.09.2021, 18:30 13.09.2021, 18:30
Abone ol
ABD'li Demokrat, Suudi Arabistan'a seslendi: Derin endişe duyuyoruz

ABD'li üst düzey Demokrat, insani yardım görevlisinin işkence gördüğü gerekçesiyle Suudi Arabistan'a seslendi.

İnsan hakları gruplarına göre, yardım görevlisi Abdulrahman al-Sadhan, Mayıs ayında tutuklandıktan sonra işkence gördüğü. ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü, bir Suudi yardım görevlisinin, Suudi Arabistan'da gözaltında tutulurken işkence gördüğü iddiasıyla ilgili "derin endişe" duyduğunu belirtti.

20 YIL HAPİS, 20 YIL SEYAHAT YASAĞI CEZASI

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 6 Nisan tarihli açıklamasına göre, yardım görevlisi Abdulrahman al-Sadhan, Mart 2018'de Riya'da çalıştığı Kızılay Cemiyeti ofisidnde Suudi yetkililer tarafından gözaltına alındı ​​ve 20 yıl hapis, 20 yıl da seyahat yasağı cezasına çarptırıldı.

Meclisteki en üst düzey Demokrat olan Nancy Pelosi, Pazar günü yayınladığı bir tweet'te,  Kongre'nin Pazartesi günü olduğunu söylediği temyiz duruşmasını ve “rejimin tüm insan hakları ihlallerini” izleyeceğini söyledi. Pelosi, sosyal medya hesabında şu ifadeleri kullandı: “Yardım görevlisi Abdulrahman al-Sadhan'ın gözaltında tutulduğu sırada işkence gördüğü iddialarından derin endişe duyuyoruz. Cezası, Suudi Arabistan'ın ifade özgürlüğüne yönelik saldırısıyla devam ediyor."

Diğer taraftan başka bir gelişmede, Sadhan'ın kız kardeşinden geldi. Sadhan'ın kız kardeşi, sağlığının kötüye gittiğini söyledi.

"KARDEŞİMİN GÜVENLİĞİNDEN VE SAĞLIK DURUMUNDAN ENDİŞELİYİZ"

Kardeş Areej al-Sadhan, Nancy Pelosi'nin gönderisini alıntılayarak, "Kardeşimin güvenliği ve sağlığı konusunda çok endişeliyiz, Suudi gözaltında işkence altında kötüleşirken onunla herhangi bir temastan tamamen mahrum kalıyoruz" dedi. Gözlemciler, ülkenin fiili hükümdarı olan Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın (MBS) son yıllarda muhalefeti ezmeye çalıştığını ve krallığı modernleştirmeyi amaçlayan sosyal ve ekonomik reformları uygulamaya koyduğunu söylüyor.

Cenevre merkezli bir sivil toplum örgütü MENA Rights Group, Nisan ayında yaptığı açıklamada, Sadhan'ın iki hicivli Twitter hesabını yönetmek ve "terörizmi finanse etmek", DAEŞ terör örgütünün desteklemek veya ona sempati duymak ve teröre hazırlık yapmakla suçlandığını söyledi. Grup ayrıca, ailesinin Sadhan'ın “elektrik şoku, kemik kırılmasına neden olan dayak, kırbaçlama, ayaklardan asma ve stresli pozisyonlarda askıya alma, cinayet ve kafa kesme tehditleri, hakaretler” dahil olmak üzere sözlü aşağılama da dahil şiddetli işkenceye maruz kaldığını öğrendiğini söyledi.

ELEŞTİRMENLER TRUMP'IN MBS'Yİ CESARETLENDİRDİĞİNİ SÖYLÜYOR

Suudi yetkililer, geçen ay da bazı üst düzey kraliyet mensuplarını, aktivistleri, aydınları ve Müslüman bilim adamlarını gözaltına aldı. Eleştirmenler ise Muhammed Bin Selman'ı daha da cesaretlendirdiğini söylediği eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Riyad ile yakın ilişkisinden sonra, Joe Biden yönetiminin uzun zamandır müttefiki olan bir ilişkiyi "yeniden ayarlama" peşinde olduğunu söyledi.

Bu, gizliliği kaldırılan bir ABD istihbaratı, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin suçunu veliaht prensin ayakları önüne serdikten sonra, ABD'nin Yemen'de devam eden çatışmada Suudi Arabistan'ın “saldırgan operasyonlarını” artık desteklemeyeceğine dair bir duyuruyu ve Suudi yetkililerin yaptırımlarını içeriyordu. Eleştirmenler, Biden yönetiminin, yakın ekonomik ve güvenlik bağlarını sürdürmeye devam ettiği krallığa yönelik politika değişiminde yeterince ileriye gitmediğini söyledi.

Nisan ayında ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Biden yönetiminin Sadhan'ın cezasından "kaygı duyduğunu" söylemişti.

Price, “İnsan haklarını kullanmak asla cezalandırılabilir bir suç olmamalı” diye tweet attı.

Kaynak: ALJAZEERA

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!