banner2

ABD'li 2 Kongre üyesinin gizli Afganistan ziyareti

ABD'li 2 Kongre üyesin tahliye sürecinin devam ettiği Afganistan'a sürpriz ziyaret gerçekleştirdi.

Dünya 25.08.2021, 18:38
Abone ol
ABD'li 2 Kongre üyesinin gizli Afganistan ziyareti

ABD Temsilciler Meclisi üyesi iki vekil, halen devam etmekte olan tahliye sürecinde Afganistan'ın başkenti Kabil'e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

TAHLİYE SÜRECİNİ İZLEMEK İÇİN ZİYARET ETTİ

Temsilciler Meclisinde Massachusetts eyaletini temsilen Demokrat Seth Moulton ve Michigan'ı temsil eden Peter Meijer'in, dün tahliye sürecini izlemek için Kabil'e gittiği öğrenildi.

AA'nın aktardığı bilgiye göre, Güvenlik gerekçesiyle Kabil'den ayrılmadan önce hiçbir bir bilgi paylaşmayan vekiller, ziyaretlerini tamamladıktan sonra ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Emekli askerler olarak, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanındaki durumu fazlasıyla dikkate alıyoruz. ABD'nin vatandaşlarına ve sadık müttefiklerine karşı ahlaki sorumluluğu vardır ve bu sorumluluğu yerine getirmeliyiz. Birçok eski asker gibi biz de geçen haftayı olabildiğince çok insanı ülkeden çıkarmak için uykusuz geçirdik." ifadeleri kullanıldı.

Kabin ekibi için ayırılan koltuklarla seyahat edildiği böylece başka insanların koltuk haklarının elinden alınmadığı belirtilen açıklamada, "Biz bu seyahati birçok eski asker gibi Başkan Biden'ı Afganistan'dan çıkış için 31 Ağustos tarihini uzatmaya itmek için yaptık. Sahadaki komutanlar ile görüştükten ve durumu gördükten sonra tahliyeleri çok geç başlattığımızı gördük. Ne yaparsak yapalım 11 Eylül'e kadar bile herkesi dışarı çıkaramayız." değerlendirmesinde bulunuldu.

TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI ZİYARETE TEPKİ GÖSTERDİ

Dieğr taraftan ortaya çıkan ziyaretin normal prosedürlerin dışında yapılması Kongre ve Savunma ve Dışişleri Bakanlığı kanadında tepki çekti. 

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Durumun aciliyeti dikkate alındığında bazı Kongre üyelerinin, Afganistan'a seyahat etme isteği anlaşılabilirdir ve sahadaki kişilerin hayatına verdiğimiz önceliğin bir göstergesidir. Ancak, bu açıklamayı Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarının, bu tehlikeli zamanda Kongre üyelerinin bölgeye seyahat etmemesi uyarısını anımsatmak için yapıyorum."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!