banner2

ABD kuvvetleri Afganistan'dan çekiliyor, Taliban ilerliyor

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi, kuvvetlerinin yarısını Afganistan'dan çektiklerini bildirirken Taliban, Gazne ve Faryab'da ilerliyor.

Dünya 08.06.2021, 18:07
Abone ol
ABD kuvvetleri Afganistan'dan çekiliyor, Taliban ilerliyor

ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzade, Afganistan’daki ABD askerlerinin yaklaşık yüzde 50’sinin çekildiğini bildirdi.

Halilzade, bugün yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilme süreci ve Taliban ile Afgan hükümeti arasındaki müzakerelerin seyrine dair değerlendirmeler yaptı.

Afganistan’da güç kullanılarak iktidarın değiştirilmesine göz yummayacaklarını vurgulayan Halilzade, “kuvvetlerimiz çekilse de her zaman Afganistan hükümetinin yanında olacağız” dedi.

Halilzade, ayrıca, Afganistan’daki yeni yönetim sistemi ve hükümetin müzakereler yoluyla belirlenmesini istediklerini sözlerine ekledi.

Taliban, Gazne ve Faryab’da ilerliyor

Öte yandan, ABD güçleri Afganistan’dan çekilirken Taliban hareketi de ülkedeki kontrol alanını genişletiyor. 

Taliban’a bağlı savaşçılar, dün ülkenin kuzeyindeki Faryab eyaletine bağlı Devletabad kentini 3 yıl süren kuşatmanın ardından ele geçirdi.

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, Devletabad’da yaşanan çatışmalarda 8 askerin öldürüldüğünü 20 askerin ise yaralandığını bildirdi.

Ülkenin doğusundaki Gazne eyaletine bağlı Cacatu kasabası ise 3 gün süren çatışmalar sonucunda Taliban militanlarının kontrolüne geçti.

Afgan güvenlik kaynakları, ABD askerlerinin çekilmesi üzerine Kabil hükümetine bağlı kuvvetlerin bazı noktalardan direniş göstermeden çekildiğini ve Taliban’ın ilerleyişini sürdürdüğünü bildiriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!