banner2

ABD Kabil'den kaçarken Vietnam'daki pozun aynısını verdi

Taliban'ın Kabil'e girmesiyle ABD Büyükelçilik personelinin helikopterle kaçışı, Coni'nin 1975'de Vietnam'ın Saygon kentinden ayrılma görüntüsünü hatırlattı.

Dünya 15.08.2021, 19:17 15.08.2021, 20:27
Abone ol

İşgal et, katliamlar yap, ardından işbirlikçilerini yüzüstü bırakarak geri çekil... ABD siyasi tarihinin özeti olarak görülen bu davranış biçimi Afganistan'da da kendini gösterdi. 

Amerikan ordusu tıpkı 46 yıl önce Vietnam'da yaptığı gibi Kabil'i de helikopterlerle kaçarak terk etti. 

1975 yılında Vietnam'ın Saygon kentinde çekilen tahliye fotoğrafıyla ABD askerlerini Afganistan'dan götürürken gösteren bugünkü fotoğraf birbirine tıpatıp benziyor. 

Son 3 haftadır tüm cephelerde hızla ilerleyen Taliban'ın bugün başkent Kabil'i de ele geçirmesiyle birlikte ABD Büyükelçiliğindeki personel, iki gündür sürdürdüğü tahliye hazırlıklarına hız vererek belge yakma telaşına girdi. 

Üzerinden saatler boyu dumanlar yükselen ABD elçilik binasına daha sonra Chinook tipi helikopter yaklaştı. 

Amerikalılar daha sonra, kendilerini bölgeden uzaklaştıracak helikoptere apar topar bindi ve ülkeden ayrılmaya başladı. Afganistan'daki tüm ABD'lileri tahliye etmek ve bölgede geçici olarak güvenlik sağlamak için Kabil'e ek asker sevk edileceği açıklandı. 

Sosyal medyada onbinlerce kişi, yaşananları Vietnam'ın Saygon kentindekine benzeten mesajlar paylaşırken ABD Başkanı Joe Biden'ın şu sözleriyle de alay etti:

"Taliban, Kuzey Vietnam ordusu değil. İnsanların Afganistan'dan ABD'nin büyükelçiliğinin çatısından kaldırıldığını göreceğiniz hiçbir durum olmayacak."

Biden böyle demişti ama bugün tam tersi oldu. Tıpkı geçmişte olduğu gibi. 

1975 yılından Vietnam Savaşı sırasında yapılan tahliyede de Amerikalılar aynı pozu vermişti.

İşgalciler orada birbirlerini ezerek helikoptere binmeye çalışmış, Amerikalıların çareziliğine tüm dünya şahit olmuştu.

Saygon’un düştüğü gün "Frequent Wind" adı verilen operasyonla, şehirde bulunan bin Amerikalı ve 5 bin kadar Amerikan yanlısı Vietnamlı helikopterlerle 18 saat içinde açıkta bekleyen uçak gemilerine taşındı. Bu olay, o güne dek tarihteki en büyük helikopter tahliyesi olarak kayıtlara geçmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!