banner2

ABD, İran üslerini vurdu! Ölü sayısı açıklandı

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada İran'ın Deyrizor’da bulunan üslerine hava saldırısı düzenlendiği bildirildi. Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, İran üslerine yönelik saldırıların ABD askerlerinin konuşlu olduğu Suriye’nin Haseke ilindeki üsse yapılan saldırıya karşılık olarak yapıldığını söyledi.

Dünya 30.03.2023, 23:46
Abone ol
ABD, İran üslerini vurdu! Ölü sayısı açıklandı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, İran'ın Deyrizor’daki İran Devrim Muhafızlarına bağlı üslerine hava saldırısı yapıldığını duyurdu.

ABD askerlerinin konuşlu olduğu Suriye’nin Haseke ilindeki üsse yapılan saldırının ardından harekete geçen bölgedeki ABD ordusu Deyrizor’da İran Devrim Muhafızlarına bağlı gruplara ait tesisleri vurdu. Pentagon saldırılarda 8 kişinin öldürüldüğü açıklandı. 

ABD ÜSSÜNE İHA'LI SALDIRI

Sözcü Ryder, günlük basın toplantısında 23 Mart’ta Haseke’de ABD askerlerinin konuşlu olduğu bir üsse insansız hava aracıyla (İHA) düzenlenen intihar saldırısına Amerikan ordusunun verdiği karşılık üzerine bilgilendirmede bulundu.

8 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

ABD’nin Deyrizor’da İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Güçlerine ait iki tesisi hedef aldığını aktaran Ryder, ilk belirlemelere göre 8 örgüt mensubunun öldürüldüğünü söyledi.

6 ABD PERSONELİ YARALANMIŞTI

Ryder, 23 Mart’taki İHA saldırısında yaralanan 6 ABD personelinin durumunun iyi olduğunu, 2 askerin görevlerine döndüğünü, 1'nin ise ABD’ye nakledildiğini, 2 ABD askeri ile 1 sözleşmeli personelin ise Irak’ta tedavilerinin devam ettiği bilgisini verdi.

İran destekli güçlerin 24 Mart’ta da ABD askerlerinin konuşlu olduğu Deyrizor’daki üsse de roketle saldırı düzenlediğini hatırlatan sözcü, iki saldırı sonrasında bu üslerde konuşlu ABD askerlerinin beyin taramasından geçirildiğini ve bunlardan altısında “travmatik beyin hasarı” olarak bilinen beyin sarsıntısı tespit edildiğini dile getirdi.

-UKRAYNA ASKERLERİNE PATRİOR EĞİTİMİ

ABD’nin Ukrayna ordusuna verdiği eğitimle ilgili bilgilendirmede bulunan Tuğgeneral Ryder, Ukrayna-Rusya savaşının başından bu yana 7 binden fazla Ukrayna askerinin ABD'nin verdiği "birleşik silahlı eğitimi"ni tamamladığını duyurdu.

Ryder, ayrıca "Bu hafta 65 Ukrayna hava savunmacısı, Oklahoma’daki Fort Sill üssünde Patriot hava savunma sistemi eğitimlerini tamamladı ve Avrupa’ya döndü. ABD, Almanya ve Hollanda’nın hibe ettiği Patriot sistemleri ve ekipmanlarla diğer Ukrayna hava savunmacılarına entegre ediliyorlar." ifadelerini kullandı.

Almanya’da mekanize eğitimi alan 4 bin Ukrayna askerinin de eğitimlerini tamamlayarak ülkelerine döndüğünü belirten ABD’li general, 1200 askerden oluşan iki Ukrayna motorize taburunun ise Almanya ve Polonya’daki eğitimlerine devam ettiğini kaydetti. 

26 ÜLKEDEN UKRAYNA ASKERLERİNE EĞİTİM

Ryder, Nisan 2022’den bu yana 3 binden fazla Ukrayna askerinin 20 silah platformuna yönelik eğitimlerini tamamladığını hatırlatırken, 26 ülkenin şu anda 11 binden fazla Ukrayna askerine farklı alanlarda eğitim verdiği bilgisini paylaştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!