banner2

ABD ile Avustralya'nın nükleer ittifakı Asya'da gerginlik yarattı! 3. Dünya Savaşı çıkabilir

Avustralya'nın nükleer enerjili denizaltılara sahip olmasını sağlayan AUKUS anlaşması hakkında uzmanlardan kritik uyarı geldi. Söz konusu anlaşma ile Çin'in ittifak ülkeleri tarafından etrafı nükleer güçle sarılırken uzmanlar bunun 3. Dünya Savaşı'na sebebiyet verebileceğini belirtiyor.

Dünya 19.03.2023, 18:41 19.03.2023, 19:39
Abone ol
ABD ile Avustralya'nın nükleer ittifakı Asya'da gerginlik yarattı! 3. Dünya Savaşı çıkabilir

Avustralya'nın nükleer enerjili denizaltılara sahip olmasını öngören AUKUS anlaşması, ülkeyi Çin-ABD arasında olası bir 3. Dünya Savaşı'nın içine çekebileceğine dair yorum yapıldı. 

İTTİFAK DOĞASI CİDDİ BİR ŞEKİLDE DEĞİŞTİ 

The New Zealand Herald'ın haberine göre, eski Avustralya Savunma Bakanlığı görevlilerinden ve Avustralya Ulusal Üniversitesi Savunma Araştırmaları Merkezi stratejisti Prof. Dr. Hugh White, Avustralya'nın nükleer enerjili denizaltılara sahip olmasını sağlayacak AUKUS anlaşmasının, ABD-Avustralya güvenlik ittifakının doğasını "çok ciddi" şekilde değiştirdiğini kaydetti.

ABD ÇİN'İ KUŞATMA STRATEJİSİ İZLİYOR 

White açıklamasında, ABD'nin bu anlaşmaya yaklaşımının, Avustralya'nın "denizaltı kapasitesi" ile değil, Çin'e karşı olası bir savaşında "Avustralya'yı, Çin'i çevreleme stratejisinin bir parçası haline getirmekle" ilgili olduğunu öne sürdü.

AVUSTRALYA ABD'YE OLASI BİR SAVAŞ İÇİN TAAHHÜT VERDİ  

Bu kapsamda White, Avustralya'nın denizaltılar üzerinden ABD ile kurduğu ortaklığı, Tayvan meselesi nedeniyle patlak verebilecek olası bir "3. Dünya Savaşı'nda", ABD'nin yanında yer alma "taahhüdü" olarak değerlendirdi.

ABD'NİN SAVAŞI KAZANMASINI BEKLEMEK OLDUKÇA MANTIKSIZ 

Avustralya'nın savaş tecrübesinin 'kazananın yanında olma' eğilimi taşıdığına dikkat çeken White olası bir Çin-ABD savaşının ABD galibiyeti ile sonuçlanmasının beklemenin mantıksız olduğunu belirtti. 

White, "3. Dünya Savaşı'nın" nükleer bir savaşa dönüşme olasılığının yüksek olduğunu ve nükleer enerjili denizaltıların, bölgedeki olası bir çatışmada "ABD tarafından kullanılmak üzere Avustralya'ya satıldığını" söyledi.

Ayrıca White, halihazırda ulusal bütçe üzerinde yarattığı baskı nedeniyle eleştirilerin odağındaki AUKUS anlaşmasının, ABD'de hükümet değişikliği ile sekteye uğrayabileceğine dikkati çekti.

ÇİN FÜZELERİ İLE AVUSTRALYA'NIN 3'TE 2'SİNE ULAŞABİLİR 

AUKUS anlaşmasına tepkiler çığ gibi artarken Avustralyalı güvenlik analistleri tarafından hazırlanan yeni bir rapor, olası saldırı halinde Çin'in ateşlediği füzelerin, Avustralya topraklarının 3'te 2'sine ulaşabileceğini gösteriyor.

OLASI BİR SAVAŞ İÇİN ENDİŞELER GİDEREK ARTIYOR 

AUKUS anlaşması, Avustralya'yı "nükleer güce ulaşmadan önce nükleer denizaltılara sahip ilk ülke" konumuna getirmesi nedeniyle gelecekte bölgedeki gerilimi artırabileceği yönünde endişelere yol açıyor.

Nükleer teknolojinin, nükleer silahlı bir devletten silahsız bir devlete aktarılacak olması, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesine İlişkin Antlaşma'ndaki (NPT) "boşluk" olarak değerlendirilirken, Avustralya'nın bu alanda emsal teşkil edeceğine inanılıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!