banner2

ABD halkı Biden'a güvenmiyor: 'Fiziksel ve zihinsel durumu yeterli değil'

Yapılan son anket, ABD halkının mevcut Başkan Biden'a güvenmediğini ve onu yeterli bulmadığını gösterdi. Ankete göre ABD halkının yaklaşık dörtte üçü, Biden’ın yaşına bağlı olarak mevcut fiziksel ve zihinsel yeteneklerinin görevini yerine getirme konusunda endişeli.

Dünya 07.09.2023, 20:03 07.09.2023, 21:07
Abone ol
ABD halkı Biden'a güvenmiyor: 'Fiziksel ve zihinsel durumu yeterli değil'

Yapılan son anket, ABD halkının mevcut Başkan Joe Biden'a güvenmediğini ve onu yeterli bulmadığını gösterdi. Ankete göre ABD halkının yaklaşık dörtte üçü, Biden’ın yaşına bağlı olarak mevcut fiziksel ve zihinsel yeteneklerinin görevini yerine getirme konusunda endişeli.

CNN tarafından düzenlenen yeni anket, Biden'ın yaşına, görevdeki performansına ve ülkenin bulunduğu noktaya ilişkin olumsuz görüşleri ortaya koydu.

Ankete katılanların yüzde 73’ü, Biden’in yaşının onun mevcut fiziksel ve zihinsel yeterlilik düzeyini etkilediğini düşündüğünü belirtirken, yüzde 76’sı yeniden seçildiği takdirde bir dönem daha hizmet etme yeteneğini olumsuz etkileyeceğinden önemli şekilde endişe duyduğunu söyledi.

DEMOKRATLAR DA GÜVENMİYOR

Anket sorularına cevap veren Demokratların yüzde 60’ı Biden’ın yaşının 2024 başkanlık seçimlerinde potansiyel etkisi olacağına işaret ederken, yüzde 61'i yeniden seçildiği takdirde bir dönem daha başkan olarak görev yapabilme yeteneği konusunda ciddi endişelerini dile getirdi.

Biden, yeniden seçilirse, ikinci dönem görevi için yemin edeceği Ocak 2025’te 82 yaşında olacak.

YÜZDE 39'A DÜŞTÜ

CNN anketinde, Joe Biden’ın yaşıyla beraber görevdeki popülaritesi, iş onayı ve performansına yönelik de değerlendirmelerde bulunuldu.

Anketteki diğer oranlar şöyle:

* Biden’ın görev performansını iyi bulanların oranı yüzde 39, 

* Politikalarının ekonomik koşulları daha da kötüleştirdiğine inananların oranı yüzde 58,

* İşlerin kötü gittiğine inananların oranı yüzde 70,

* Hükümetin ülkenin sorunlarını çözmek için daha fazlasını yapması gerektiğini ifade edenlerin oranı yüzde 51,

* Biden'a ilişkin kişisel algılarda olumsuz izlenime sahip olanların oranı yüzde 58,

* Biden hakkında olumlu izlenime sahip olanların oranı yüzde 33 olarak gerçekleşti.

GÜVEN AZALDI

Son ankette, Biden'ın halkta uyandırdığı güven, mart ayına göre 7 puan düşüşle yüzde 28’e inerken, başkan olarak etkili bir şekilde hizmet edecek dayanıklılığa ve keskinliğe sahip olma düşüncesi de marta göre 6 puan düşüşle yüzde 26 oldu.

25-31 Ağustos arasında yapılan ankete 1259’u kayıtlı seçmen toplam 1503 yetişkin katıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!