banner2

ABD-Fransa krizi tırmanıyor! Biden'dan açıklama isteyecek

ABD ile Fransa arasındaki denizaltı krizi devam ederken Macron, Biden'dan açıklama isteyecek.

Dünya 20.09.2021, 09:35 20.09.2021, 14:00
Abone ol
ABD-Fransa krizi tırmanıyor! Biden'dan açıklama isteyecek

ABD ve Fransa, benzeri görülmemiş bir kriz yaşıyor. Kriz, Çarşamba günü, ABD, İngiltere ve Avustralya'nın yeni bir üçlü güvenlik anlaşması imzaladıklarını ilan etmeleriyle patlak verdi. Avustralya, yeni anlaşmayla Amerika Birleşik Devletleri'nden nükleer denizaltı alacağı için 2016'da Fransa'ya verdiği denizaltı siparişini iptal etti. Fransa, ABD ve Avustralya'ya, büyükelçilerini geri çağırarak yanıt verdi. Tarihte ilk kez Fransa, Washington Büyükelçisi'ni geri çekti.

Fransa'da Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal canlı yayına katıldı. Önümüzdeki birkaç gün içinde ABD Başkanı Joe Biden'ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u arayacağını söyledi.

'GÖRÜŞME OLACAK'

"Başkan Biden, Cumhurbaşkanı ile konuşmak istedi. Birkaç gün içinde Biden ile Macron arasında bir görüşme olacak" diyen sözcü, Macron'un, Biden'dan açıklama isteyeceğini belirtti.

'MACRON' SORUSUNA YANAIT YOK

Konu, Biden'a da soruldu. ABD Başkanı, memleketi Delaware'de, eşiyle birlikte bisiklete binerken görüntülendi. Biden, gazetecilerin "Macron'la görüşecek misiniz?" sorusunu yanıtsız bıraktı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!