banner2

ABD F-15lerinden gövde gösterisi! Gemiyi kırk saniyede ikiye böldüler: 2025'te savaş mı çıkacak?

ABD Çin'e resmen gövde gösterisi yaptı. ABD F-15'lerinin Meksika Körfezi'nde bulunan bir gemiyi vurduğu anlar gündeme bomba gibi düştü.

Dünya 02.03.2023, 16:17 02.03.2023, 20:37
Abone ol
ABD F-15lerinden gövde gösterisi! Gemiyi kırk saniyede ikiye böldüler: 2025'te savaş mı çıkacak?

ABD ve Çin arasında gerilim had safhaya ulaştı. Son olarak casus balon krizi ile karşı karşıya gelen iki ülke arasında tansiyon yükselirken ABD ordusundan gelen görüntüler gündeme bomba gibi düştü. 

F-15'LER GEMİYİ İKİYE BÖLDÜ

ABD ordusu tarafından yayımlanan klipte Meksika Körfezi'nde yer alan bir geminin vurulduğu anlar yer aldı. Görüntüler kayda geçtikten kısa bir süre sonra kareye F-15'ler girerken JDAM yani direkt saldırı pozisyonuna geçen uçaklar bir anda gemiyi bombalayarak ikiye böldü.

JDAM SALDIRISININ BEDELİ 30 BİN DOLAR

JDAM saldırısı ile bombalanan gemi 40 saniye içinde batarken o anlar kameraya anbean kaydedildi. Geçtiğimiz yıl kayıtlara giren geminin batırılması için harcanan maliyet ortaya çıktı. JDAM saldırısı için kullanılan her füzenin değeri 30 bin dolar (yaklaşık 570 bin lira) olarak açıklandı.

DENİZ ALTI SALDIRINA GÖRE ÇOK DAHA UCUZ

Geminin JDAM saldırısı ile batırılmasının deniz altı ile batırılmaına göre çok daha ucuz olduğu belirtiliyor.

Gemiyi batıran F-15 model uçakların her biri 87.7 milyon dolara ( yaklaşık 1 milyar 700 milyon lira) mal olurken bir ABD denizaltısının maliyeti 2,3 milyar dolara ( yaklaşık 40 milyar lira) kadar çıkabiliyor.

ABD Hava Kuvvetlerinden Albay Tony Meeks ise JDAM saldırısı ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Ordumuz, sürekli olarak ulusumuzun en büyük zorluklarını çözmenin yollarını arıyor ve buluyor.

'2025'TE SAVAŞACAĞIZ'

JDAM saldırısının ABD ile Çin geriliminin had safhaya ulaştığı dönemde yapılması dikkat çekti. ABD Hava Kuvvetleri Mike Minihan geçtiğimiz günlerde olası bir Çin-ABD savaşı hakkında yaptığı açıklamada iki ülkenin 2025 yılında savaşa gireceğini belirtmiş ve "İçimden bir ses, 2025'te savaşacağımızı söylüyor" demişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!