banner2

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Ukrayna Rusya'ya karşı savaşı kazanacak

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, BBC'ye verdiği demeçte Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşı kazanabileceğini söyledi.

Dünya 05.03.2022, 10:46
Abone ol
ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Ukrayna Rusya'ya karşı savaşı kazanacak

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, BBC'ye yaptığı açıklamada Rusya-Ukrayna savaşında son durumu değerlendirdi.

'URAKYA'NIN SAVAŞI KAZANACAĞINA İKNA OLDUM'

Çatışmaların daha ne kadar süreceğini bilemediğini vurgulayan Blinken, "Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşı kazanacağına ikna oldum." dedi. Blinken, Ukrayna halkının direnişini takdir ederken, "Eğer Rusya'nın amacı hükümeti yıkmak ve kendi kukla rejimini kurmaksa bunu bir şekilde 45 milyon Ukraynalı reddedecektir." ifadesini kullandı.

'RUSLARIN PLANI İSTEDİĞİ GİBİ GİTMİYOR'

Savaşın Rusların planladığı gibi gitmediğine işaret eden Blinken, uluslararası toplumun Ukrayna'ya yardım edebilmek için elinden gelen her şeyi yaparak, Rusya'nın başlattığı savaşı sonlandırmak için baskı uyguladığını kaydetti.

'BİZİ ENDİLENDİREN ŞEY SAVAŞIN ŞİDDETLENMESİDİR'

Blinken, Rus güçlerinin giderek artan şekilde sivillere yönelik "acımasız yöntemler" kullandığını vurgulayarak, "Bizi endişelendiren şey savaşın daha da şiddetlenmesidir. Rusya'nın Ukrayna'nın elektrik, su ve doğalgaz şebekelerini hedef aldığını görüyoruz. Bu tarz yöntemleri daha fazla görebiliriz." ifadelerini kullandı.

ABD'nin Rusya'da yönetimi değiştirmek suretiyle Ukrayna'nın işgaline son vermeye çalışmayacağını kaydeden Blinken, bunun kendilerinin işi olmadığını ancak Rus halkının kendi liderliğine karar verebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!