banner2

ABD'den yasa dışı yerleşimlere yönelik adımlarla ilgili İsrail'e uyarı! 'Uzak durun'

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'den İsrail'e uyarı yapıldı. Blinken, bölgede artan şiddetin yatışması için tek taraflı girişimlerden uzak durulması gerektiği konusunda İsrail'i uyardı.

Dünya 31.01.2023, 20:52 31.01.2023, 21:18
Abone ol
ABD'den yasa dışı yerleşimlere yönelik adımlarla ilgili İsrail'e uyarı! 'Uzak durun'

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, iki günlük İsrail-Filistin temaslarını tamamladıktan sonra basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Blinken "İki taraf da kısa vadede ateşe benzin dökecek uzun vadedeyse iki devletli çözüm vizyonunu baltalayacak adımlardan kaçınmalı." dedi.

"SOMUT ADIMLAR İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRDÜRECEĞİZ"

İsrail ve Filistinli muhataplarıyla yaptığı görüşmelerde mevcut gelişmeler karşısında iki tarafın da endişesini dile getirdiğini söyeleyn ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, iki taraftan da gerilimin düşürülmesi için birtakım yapıcı teklifler geldiğini, ekibinden üst düzey isimlerin bölgede kalarak "somut adımlar için görüşmelerini sürdüreceğini" ifade etti. 

"KALICI ÇÖZÜM HER İKİ DEVLETTEN GEÇER"

Filistinliler ve İsraillilerin, "eşit özgürlük, güvenlik, adalet ve onura kavuşması için yolun ABD'nin kalıcı hedefi iki devletli çözümden geçtiğinin altın çizen Blinken, İsrail'in yasa dışı Yahudi yerleşimlerine yönelik adımlarına işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü. 

"ABD iki devletli çözüme ulaşmayı engelleyecek yerleşimlerin genişletilmesi, kaçak yerleşimlerin yasallaştırılması, Batı Şeria'nın ilhakına doğru hamleler, Kudüs'teki kutsal mekanlarda statükonun bozulması, yıkımlar ve zorla evden çıkarmalar, tahrik ve şiddete göz yumma dahil tüm bu yöndeki adımlara karşı çıkıyor."

ŞİDDETİN YATIŞTIRILMASI İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU 

ABD Dışişleri Bakanı, bölgede giderek yükselen şiddetin yatıştırılması için tüm taraflara gerekli adımları atması çağrıda bulunarak, İsrail'in bölgedeki Arap ülkeleriyle imzaladığı barış anlaşmalarının genişletilmesi için de çalışacaklarını söyledi. 

ABD'nin BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına (UNRWA) yaklaşık 50 milyon dolar değerinde bağış yapacağını aktaran Blinken, işgal altındaki Batı Şeria'da mobil internette 4G'ye geçilmesini sağlayacak bir anlaşma için çalıştıklarını dile getirdi.

Blinken, İsrail'in bölgedeki Arap ülkeleriyle imzaladığı barış anlaşmalarının genişletilmesi için de çalışacaklarını ifade etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!