banner2

ABD'den son dakika açıklaması: Rusya Ukrayna'ya her an saldıracak potansiyele sahip

 ABD Dışişleri Bakanı Blinken Rusya-Ukrayna krizine ilişkin yaptığı açıklamada 'Şu anda Rusya Ukrayna'ya her an saldıracak potansiyele sahip. Umarım bunu yapmazlar ve diplomasiyi tercih ederler. Putin hangi yolu izleyeceğine karar verecek, biz ve müttefiklerimiz her iki yola da hazırız' dedi.

Dünya 12.02.2022, 10:52 12.02.2022, 11:37
Abone ol
ABD'den son dakika açıklaması: Rusya Ukrayna'ya her an saldıracak potansiyele sahip

Rusya-Ukrayna krizinde en gergin gecelerden biri yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri'nden Ukrayna kriziyle ilgili art arda açıklamalar geldi.

'İŞGAL HER AN BAŞLAYABİLİR'

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgalin her an başlayabileceği" uyarısında bulundu. Ukrayna'da yaşayan vatandaşlarının ülkeyi derhal terk etmesi çağrısı yaptı. Rusya Dışişleri ise işgal iddiasını bir kez daha yalanladı. Gözler ABD ve Rusya liderlerinin bugün gerçekleştireceği telefon görüşmesine çevrildi.

TELEFONDA GÖRÜŞECEKLER

Biden'ın Putin ile krizi ele almak üzere yakın zamanda bir telefon görüşmesi de yapacağını kaydeden Sullivan, görüşmenin ne zaman olacağını ise söylemedi. Diplomasi yolunun halen açık olduğuna ve Putin'in bu yolu seçmesini istediklerine işaret eden Sullivan, "(Putin'in) Nihai bir karara vardığını söylemiyoruz fakat Rusya'nın Ukrayna'yı kapsamlı şekilde işgal etmesi için tüm güçleri oraya yığdığına inanıyoruz." dedi.

HAREKAT TEHDİDİ GÖRÜŞÜLDÜ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri harekat düzenleme tehdidini görüştü. ABD Dışişlerinden yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dymtro Kuleba ile telefonda görüştü ve olası bir Rus saldırganlığının giderek artan tehdidi karşısında ABD'nin Ukrayna'ya verdiği güçlü desteği yeniden teyit etti." ifadeleri kullanıldı.

'PUTİN'İN ÖNÜNDE İKİ YOL VAR'

Blinken'ın, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı her türlü saldırısı durumunda Moskova'ya hızlı, ve şiddetli bedeller ödetileceğinin altını çizdiği kaydedilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Şu anda Rusya Ukrayna'ya her an saldıracak potansiyele sahip. Umarım bunu yapmazlar ve diplomasiyi tercih ederler. Putin hangi yolu izleyeceğine karar verecek, biz ve müttefiklerimiz her iki yola da hazırız. Bakan, Rusya'nın Ukrayna'da ve Ukrayna sınırına yakın bölgelerde herhangi bir kışkırtma olmaksızın devam ettirdiği asker ve teçhizat yığınağına karşı gerilimi azaltma çağrıları; savunma ve caydırıcılık önlemlerini artırmaya yönelik çabaları hakkında bilgi verdi. ABD'nin Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne yönelik desteğinde bağlı olduğunu vurguladı."

SİVİL UÇUŞLARA HAVA SAHASI KAPATILDI

Bu gelişmeler yaşanırken, Ukrayna da olası Rus saldırılarına karşı hava sahasını sivil uçuşlara kapattı. Kırım Tatarı Gülsüm Halilova, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ukrayna'nın hava sahasının sivil uçuşlardan arındığı güncel haritayı paylaştı: "Rusya'nın saldırı ihtimali nedeniyle, Ukrayna hava sahası sivil uçaklardan arındırıldı."

ABD, POLONYA'YA 3 BİN İALVE ASKER GÖNDERİYOR

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya-Ukrayna krizinin tırmanması üzerine Polonya'ya 3 bin ilave asker gönderilmesi talimatı verdi.

Çin'deki 2022 Pekin Olimpiyat Oyunları, 20 Şubat'ta sona erecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!