banner2

ABD'den kritik Karabağ kararı: 2 milyon dolar yardım yapılacak

ABD, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki İkinci Karabağ Savaşı sonrasında bölgede bulunan mayınların temizlenmesi için 2 milyon dolar yardım yapacağını duyurdu.

Dünya 12.09.2022, 09:37
Abone ol
ABD'den kritik Karabağ kararı: 2 milyon dolar yardım yapılacak

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ermeni ve Azerbaycan güçleri arasındaki Karabağ savaşında yoğun çatışmaların yaşandığı bölgelerdeki mayın temizleme faaliyetleri için 2 milyon dolarlık yardımda bulunacağını duyurdu.

MAYIN TEMİZLİĞİ İÇİN 2 MİLYON DOLAR YARDIM

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "ABD, bölgesel barışı ve işbirliğini teşvik etmek için Güney Kafkasya'da Ermeni ve Azerbaycan güçleri arasında 2020 sonbaharında yaşanan yoğun çatışmalardan etkilenen bölgelerdeki mayın temizleme operasyonları için 2 milyon dolarlık yardımı duyurmaktan memnuniyet duyar." ifadeleri kullanıldı.

MALİ DESTEK PAKETİNİ KAPSAMI AÇIKLANDI

Verilecek yardımın, ABD'nin Kasım 2021'de açıkladığı 500 bin dolarlık yardımın devamı olduğu kaydedilen açıklamada, "Yeni ABD mali desteği, mayın temizleme kuruluşlarının ölümcül mayınları ve patlamamış mühimmatı temizlemeye yönelik teknik kapasitelerini güçlendirecek. Bu çabalar, insan güvenliğini güçlendirmede ve yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmelerini ve hayatlarını güvenli bir şekilde yeniden inşa etmelerini sağlamada kritik bir rol oynamaktadır." değerlendirmesinde bulunuldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!