banner2

ABD'den gerginliği artıracak hamle! Rum askerini eğitecekler

Kıbrıs Rum Yönetimi’ne silah ambargosunu kaldıran ABD, şimdi de Rum ordusunu eğitme kararı aldı. ABD, Rum yönetimini New Jersey eyaleti ile eşleştirdi, ‘kardeş’ ilan etti.

Dünya 03.10.2022, 07:47 03.10.2022, 07:59
Abone ol
ABD'den gerginliği artıracak hamle! Rum askerini eğitecekler

ABD Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu 2023 mali yılı için kaldırdıklarını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı, GKRY'nin ambargonun kaldırılması için gerekli koşulları sağladığını belirtti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin GKRY'ye uyguladığı silah ambargosunu bir yıllığına kaldırdıklarına ilişkin açıklama yaptı. Çavuşoğlu, ''ABD'nin bu kararına somut adımla cevap vereceğiz. Madem tırmanma istiyorsunuz Ada'da, biz de gereğini yapacağız" dedi.

RUM ASKERİNİ ABD EĞİTECEK

Hürriyet'in haberine göre; yaşanan bu gelişmelerin ardından ABD'den gerginliği artıracak bir hamle geldi. Kıbrıs Rum Yönetimi’ne silah ambargosunu kaldıran ABD, şimdi de Rum ordusunu eğitme kararı aldı. ABD Savunma Bakanlığı, Rum ordusunu eski Varşova Paktı ülkelerine uyguladığı özel eğitim ve işbirliği programına aldı. ABD, Rum yönetimini New Jersey eyaleti ile eşleştirdi, ‘kardeş’ ilan etti.

‘Kardeş’ ordu ilan ettiler ABD, Rum güçlerini eğitecek

PROGRAMIN AYRINTILARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

ABD Savunma Bakanlığı uluslararası güvenlik ilişkileri müsteşarı Celeste Wallender önceki gün Rum yönetiminin Washington Büyükelçisi Marios Lysiotis’i ziyaret etti. Celeste Wallender, programın ayrıntıları konusunda bilgi verdi.

‘Kardeş’ ordu ilan ettiler ABD, Rum güçlerini eğitecek

''ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI''

Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis, eğitim ve işbirliği programına alınmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtirken konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''Amerikan ordusu ile stratejik işbirliğini derinleştiren önemli bir adım atıldı. İşbirliğimiz sürekli gelişecek''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!