banner2

ABD'deki hain saldırının faili belli oldu! Türk demokrasisine darbe vurmak istemişti

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ile New York Başkonsolosluğu'na ev sahipliği yapan Türkevi binası saldırıya uğramıştı. Türkevi'ne saldıran kişinin kimliği tespit edildi

Dünya 25.05.2023, 09:38 25.05.2023, 09:52
Abone ol
ABD'deki hain saldırının faili belli oldu! Türk demokrasisine darbe vurmak istemişti

Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu ve Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği'nin de içerisinde bulunduğu Türkevi binası, Pazartesi günü yerel saatle 03.00 (TSİ 10.00) sularında saldırıya uğradı.

CAMLAR KIRILDI

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ile New York Başkonsolosluğu'na ev sahipliği yapan Türkevi binasına geçtiğimiz gün sabaha karşı saldırı düzenlenmişti. Demir levyeyle düzenlenen saldırıda binanın bazı camları kırılmıştı.

TÜRK SEÇMENLER OY KULLANMA SIRASINDA BEKLİYORDU

Saldırıdan saatler önce Türk seçmenler oy kullanmak için sırada bekliyordu. Görgü tanıkları, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tur oylaması için seçmenlerin bina önünde gece 22:00’ye kadar kuyrukta beklediklerini belirtiyor.

ŞOK EDEN AYRINTI

Türkevi binasının önünde güvenliğini sağlamak için bulunan polis kulübesinin binanın yapım aşamasında kaldırıldığı ve bir daha da yerine konulmadığı belirlendi. Binayı korumakla görevli Türk güvenlik güçlerinin ise sadece bina içindeki olaylara müdahale yetkisi vardı.

GİRESUN NÜFUSUNA KAYITLI

New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, şüpheli şahsın kimliğini Türk vatandaşlardan gelen ihbar telefonlarıyla tespit ettiklerini söylerken, Akbıyık’ın Türkiye’de “yaralama, tehdit ve uyuşturucu bulundurma” nedeniyle adli sicil kaydı bulunduğu ve Giresun nüfusuna kayıtlı olduğu kaydedidli. New York polisi başkonsolosluğun verdiği bilgi doğrultusunda, soruşturmayı hızlandırarak şüphelinin kaldığı evsizler barınağına baskın düzenlemesine rağmen henüz yakalanamadı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!