banner2

ABD'deki banka krizi Avrupa'ya sıçradı! Bankalar kredi çekmeye başladı

ABD'li bankaların ardı ardına iflas etmesi sonrası kriz Avrupa'ya sıçradı. Zenginlerin bankası olarak bilinen Credit Suisse, Suudi Ulusal Bankası'nın sermaye artırımı yapmayacaklarını duyurması sonrası, İsviçre Merkez Bankasından 50 milyar İsviçre frangına yakın borçlanacağını duyurdu.

Dünya 16.03.2023, 12:21
Abone ol
ABD'deki banka krizi Avrupa'ya sıçradı! Bankalar kredi çekmeye başladı

ABD'li bankaların ardı ardına iflas etmesi sonrası kriz Avrupa'ya sıçradı. Credit Suisse Bankası’nın önemli ortaklarında Suudi Ulusal Bankası Başkanı Ammar Al Khudairy'nin verdiği bir demeçte Credit Suisse'ye daha fazla destek vermeyeceklerini duyurmasıyla başlayan panik satışlar Avrupa'da risk algısının had safhaya çıkmasına sebep oldu. Credit Suisse'in likiditesini güçlendirmek için attığı adımlar ise piyasalarda kısmı rahatlamaya neden oldu.

İSVİÇRE MERKEZ BANKASI'NDAN BORÇ ALACAKLAR 

Diğer yandan banka İsviçre Merkez Bankasından (SNB) 50 milyar İsviçre frangına (yaklaşık 54 milyar dolar) yakın borçlanacağını duyurdu. 

54 MİLYAR DOLAR 

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Credit Suisse’in teminatlı bir kredi tesisi ve kısa vadeli likidite imkanı kapsamında SNB’den 50 milyar İsviçre frangına yakın borçlanacağı aktarıldı.

LİKİDİTE ARTIRIMI YAPACAKLAR 

Bu ek likiditenin Credit Suisse’in ana faaliyet alanlarını ve müşterilerini destekleyeceği belirtilen açıklamada, bazı borçlanma senetlerinin de yaklaşık 3 milyar İsviçre frangına (yaklaşık 3,2 milyar dolar) kadar nakit karşılığında geri alınacağı kaydedildi. Credit Suisse’in borçlanma kararı, İsviçre Finansal Piyasalar Düzenleme Kurulu (FINMA) ve SNB’nin bankayla ilgili endişeleri yatıştırmaya yönelik attığı likidite adımının ardından geldi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!