banner2

ABD'de silahlı saldırı suçları rekor kırdı! Son 32 yılın zirvesinde

ABD'de sonuçları ortaya çıkan yeni bir araştırmada, ülkedeki ateşli silah kaynaklı ölümlerin 2021 yılında son 32 yılın en yüksek seviyesinde olduğu bildirildi.

Dünya 30.11.2022, 11:24 30.11.2022, 13:26
Abone ol
ABD'de silahlı saldırı suçları rekor kırdı! Son 32 yılın zirvesinde

ABD'de Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, bireysel silahlanmanın hız kazandığı ülkede silahlı saldırı sonrası yaşanan ölümlerin genel ölümler arasındaki payı incelendi. 

Yapılan araştırmada, ABD'deki silahla ölümlerin 32 yıl içinde en yüksek seviyesine ulaştığı ortaya çıktı. Kadınların ölüm oranların ise erkek ölüm oranlarına göre daha fazla artış oldu. 

32 YILDA 1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ 

Diğer yandan 32 yıl içinde 1 milyondan fazla kişinin silahlı saldırı sonrası öldüğüne dikkat çekilen araştırmada erkeklerin oranının yüzde 45 olduğu kadınların ise yüzde 14 olduğu vurgulandı. 

SİLAHLI İNTİHAR ORANLARI DA ARTTI 

Ayrıca kadın cinayetlerinde siyahi kadınların öldürülme oranının 2010 yılından beri üç kat arttığı belirtildi. 

Silahla intihar oranları ise 2015 yılından bu yana 2 kattan fazla artış gösterdi. 

NÜFUSUN ARTMASI İLE CİNAYETLER ARTTI 

Harvard Üniversitesi Sağlık Politikası Profesörü David Hemenway, araştırmanın ABD'de son yıllarda yaşanan silahlı ölümlere ilişkin en kapsamlı analizlerden biri olduğunu belirtti. 

Uzmanlar, ABD'nin nüfusunun artması ile beraber ülkede silahlı ölüm oranlarının da yükselttiğine dikkat çekiyor. 

PANDEMİ DÖNEMİNDE YÜZDE 20 ARTIŞ YAŞANDI 

Söz konusu araştırmada, silahlı ölümlerin 2005 yılından bu yana daha düşük oranlarda yükseldiğini fakat pandeminin etkisi ile 2019-2021 yılları arasında yüzde 20'lik artış yaşandığına işaret edildi. 

Çalışmanın yazarlarından Dr. Eric Fleeger, COVID-19 salgını sırasında silahlı ölümlerin artmasında kişilerin akıl sağlığının bozulması, iş ve özel hayatlarının aksaması gibi unsurların rol oynayabildiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!