ABD'de gıda krizi 'bebek maması' ile başladı! Biden 70 yıllık yasayı tekrar yürürlüğe koydu

ABD'de bebek maması krizi patlak verdi. Yetkililer bu sorunun birkaç ayda ancak halledebileceğini belirtirken Başkan Joe Biden, tedarik talebinin istenen noktaya gelebilmesi için Savunma Üretim Yasası'na onay verdi.

Dünya 19.05.2022, 12:26 19.05.2022, 13:55
Abone ol
ABD'de gıda krizi 'bebek maması' ile başladı! Biden 70 yıllık yasayı tekrar yürürlüğe koydu

ABD bebek maması krizi ile çalkalanıyor. Marketlerde bebek maması stoklarının bittiği rapor edilirken, uluslararası firmalar talebi karşılamak için harekete geçti. 

FİRMALAR ÜRETİMLERİNİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYOR

İngiliz Reckitt Benckiser firması ABD'de üretimini yüzde 30 oranında artırdığını ilan ederken, ABD  merkezli bebek maması tozu üreticisi Abbott Laboratories, Michigan'daki fabrikada yeniden üretime geçebilmek için gerekli düzenlemeler üzerinde anlaşmaya vardı.

Nestle ise, Hollanda'daki ve İsviçre'deki ürünlerinden bir kısmını ABD'ye ulaştıracağını duyurdu. 

2 BEBEK HAYATINI KAYBETMİŞTİ 

Güney Dakota'da bulunan bir fabrika zararlı bakteri alarmından dolayı kapatılmış, üretim durdurulurken piyasaya sürülen bebek mamaları da toplatılmıştı. 

Ayrıca pudra içerikli mama sebebiyle 4 bebeğin ağır hastalık geçirmesi ve 2'sinin hayatını kaybetmesi sebebiyle Michigan'da bulunan bir tesiste inceleme başlatılmıştı. 

VATANDAŞLAR STOK YAPMAYA BAŞLADI

Bu olay halihazırda var olan krizi daha da derinleştirirken ebeveynler marketlere giderek stokçuluk yapmaya başladı ve bebek maması ABD'de bulunması imkansız bir hale geldi. 

ABD genelinde yaşanan krizin halka sıçraması sonrasında Başkan Joe Biden krizin çözülmesi için ülkenin önde gelen üreticileri ve dağıtıcıları ile toplantı masasına oturmuştu. 

Pazartesi günü açıklamada bulunan ABD Gıda ve İlaç Kurumu, yurt dışından gelecek ürünlerdeki sıkı kuralları hafifletmek gibi bazı önlemler alacaklarını açıkladı.

SAVUNMA ÜRETİM YASASI İMZALANDI

Biden ise bugün, tedarik sıkıntısının aşılması için Savunma Üretim Yasası'nı imzaladı. 

Yapılan yazılı açıklamada, Biden'ın bebek maması taleplerinin karşılanması için Savunma Üretim Yasası'nı imzaladığı aktarıdlı. 

Yasa kapsamında mama üretimi için gerekli hammaddelerin üretimi hızlandırılarak üreticilere de destek verilecek. 

Savunma Üretim Yasası, Kore Savaşı'ndan hemen önce çıkarılmıştı. 

BİDEN'A ELEŞTİRİLER ARTTI 

Siyasi alanda ise Cumhuriyetçiler Biden'a yönelik eleştirileri artırdı ve bebek maması krizi için kendi yasalarını önerdiler.

Tasarı, bebek maması ithalatı üzerindeki kısıtlamaları kaldırmaya, üretimi artırmaya ve yeni ürünlerin onaylanmasını kolaylaştırmaya çalışacak.

CUMHURİYETÇİLERİN ELİ GÜÇLENDİ 

Kendisi ve meslektaşlarının "Bebeklerin Şimdi Daha Fazla Formüle İhtiyacı Var Yasası"nı uygulamaya koyduklarını açıklayan Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyesi Elise Stefanik, Biden yönetimini "yetersizlik" ve bu krize karşı etkili bir plan yapamamakla suçladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!