banner2

ABD'de bankalar Rusya'ya yaptırıma hazırlanıyor

Joe Biden yönetimi, ABD'nin en büyük bankalarıyla bir araya gelerek, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda yapılabilecek yaptırım kararlarını görüştü.

Dünya 28.01.2022, 22:21
Abone ol
ABD'de bankalar Rusya'ya yaptırıma hazırlanıyor

Dünyanın gözü kulağı Ukrayna-Rusya arasındaki gerilimde.

Batı yönetimleri tarafından Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik bir işgal beklentisinin gündeme gelmesiyle beraber başta ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere pek çok yaptırım açıklaması yapıldı.

ABD'de yapılan açıklamaların altını dolduracak ilk adımı attı.

BANKA YÖNETİMLERİ BİLGİLENDİRİLDİ

Bu kapsamda Biden yönetimi, ABD'nin en büyük bankalarıyla bir araya gelerek, Rusya'ya Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda olası yaptırımları görüştü.

Bloomberg'ün haberine göre, Biden yönetiminden üst düzey yetkililer, Citigroup, Bank of America, JPMorgan Chase & Co. ve Goldman Sachs gibi ülkenin en büyük bankalarını Rusya'ya olası yaptırımlar hakkında bilgilendirdi.

Biden yönetimi, bankalarla Rusya'ya yaptırımların, 2018 yılında küresel alüminyum tedarik zincirinin kesintiye uğraması ve yüzde 30 fiyat artışı gibi benzer sorunlar yaratıp yaratmayacağı endişesini paylaştı.

RUS BANKALARI VE DEVLET ŞİRKETLERİ HEDEFTE

Wall Street Journal gazetesine göre ise Biden yönetimi, büyük Rus bankaları ve devlet şirketlerine yönelik yaptırımları değerlendiriyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumda yaptırım uygulanacak bankalar arasında nihai karar olmasa da VTB Bank gibi Rusya'nın en büyük devlet bankalarından birkaçı bulunuyor ve gelişmiş mikroelektronik ihracatı yapan kilit sektörlerin hedef alınması gözden geçiriliyor.

ABD'li bir yetkiliye göre, Rusya'nın petrol ve doğal gaz ihracatına yönelik yaptırımlar ve Moskova'nın küresel SWIFT sisteminden çıkarılması şimdilik gündemde değil.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!