ABD-Çin krizini tırmandıracak gelişme! Pelosi'nin Tayvan ziyareti: “Uçağını düşürebiliriz”

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Asya gezisi çerçevesinde Tayvan’ı da ziyaret edeceğine yönelik bilgiler ABD ile Çin'in arasındaki gerginliği daha da alevlendirdi. Pelosi’nin ziyaret edeceği bilgisi sonrası sosyal medyada taraflar arasında da gerginlik üst düzeye çıktı. İktidardaki Komünist Parti’nin yayın organlarından Global Times’in eski Baş Editörü Hu Xijin, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Çin savaş uçaklarının Pelosi’nin uçağına müdahale edebileceği iddiasında bulundu ve "Pelosi’nin uçağını düşürmeleri bence uygun" demesi dikkat çekti.

Dünya 01.08.2022, 19:37 01.08.2022, 20:19
Abone ol
ABD-Çin krizini tırmandıracak gelişme! Pelosi'nin Tayvan ziyareti: “Uçağını düşürebiliriz”

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin yarın Tayvan’ı ziyaret etmesi bekleniyor. Pelosi’nin muhtemel Tayvan ziyareti ABD ile Çin arasında gerginliği üst düzeye çıkarırken Global Times’in eski Baş Editörü Hu Xijin, Çin savaş uçaklarının Pelosi’nin uçağına müdahale edebileceğini iddiasında bulundu. Gazeteci Hu, “Pelosi’nin uçağını düşürmeleri bence uygun’’ dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Asya gezisi çerçevesinde Tayvan’ı da ziyaret edecek.

Tayvan medyasının diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberlerde, Pelosi’nin yarın 22.30’da başkent Taipei’de yer alan Songshan Havalimanı’na inmesinin beklendiği belirtildi. Pelosi’nin ayrıca Çarşamba günü 08.00’de Tayvan lideri Tsai Ing-wen ve bazı üst düzey yetkililer ile bir araya geleceği, öğle saatlerinde de ülkeden ayrılacağı iddia edildi. Haberlerde, Tayvan güvenlik birimlerinin Pelosi’nin ziyareti için en üst düzeyde güvenlik tedbirleri alacağı da yer aldı.

ÇİN: ‘‘HER TÜR İHTİMALE KARŞI TAMAMEN HAZIRLIKLIYIZ’’

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Pekin yönetiminin Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesine şiddetle karşı çıktığı yinelendi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, konuyla ilgili değerlendirmesinde, Çin’in, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için sert tedbirler alacağını ve Çin ordusunun Pelosi’nin ziyaretini ‘‘oturup izlemeyeceğini’’ kaydetti. Lijian, ‘‘Her tür ihtimale karşı tamamen hazırlıklıyız’’ dedi.

PELOSİ’NİN TAYVAN’I ZİYARET EDİP ETMEYECEĞİ HENÜZ NETLİK KAZANMADI

Pelosi’nin merakla beklenen Asya gezisinin bugün Singapur’da başlamasının öncesinde dün Pelosi’nin ofisinden yapılan açıklamada gezi programında Singapur, Malezya, Japonya ve Güney Kore yer alırken, Tayvan’ın ismi geçmemişti.

SOSYAL MEDYA KARIŞTI: “PELOSİ’NİN UÇAĞINI DÜŞÜREBİLİRİZ”

Pelosi’nin muhtemel Tayvan ziyareti sosyal medyada da geniş yer tutuyor. İktidardaki Komünist Parti’nin yayın organlarından Global Times’in eski Baş Editörü Hu Xijin, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Çin savaş uçaklarının Pelosi’nin uçağına müdahale edebileceğini belirtmişti. Gazeteci Hu, ‘‘Savaş uçaklarımız tüm zorlayıcı taktikleri uygulamalı. Bunlar hala yetersizse Pelosi’nin uçağını düşürmeleri bence uygun’’ ifadelerini kullanmıştı. Hu Xijin, daha sonra Twitter hesabının kapatılması üzerine söz konusu paylaşımını sildiğini açıklamıştı.

PELOSİ, ÇİN’E KARŞI ÇIKIŞLARIYLA BİLİNİYOR

Pelosi, söz konusu ziyaretini gerçekleştirmesi halinde 25 yıl aradan sonra Tayvan’a giden en üst düzey ABD’li yetkili olacak. Tayvan’ı ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Newt Ginrich 1997 yılında ziyaret etmişti.

Nancy Pelosi, uzun yıllardır demokrasi ve insan hakları konularında Çin’e yönelttiği sert eleştirilerle biliniyor. Pelosi, 1989 yılında meydana gelen Tiananmen olaylarından 2 yıl sonra Pekin’e yaptığı ziyarette Tiananmen Meydanı’na giderek, ‘‘Çin’de demokrasi için ölenlerin anısına’’ yazılı siyah bir pankart açmıştı. Çinli güvenlik güçlerinin müdahalesiyle pankart kapatılmış, Pelosi ve beraberindekiler meydandan uzaklaştırılmıştı.

Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının parçası olarak değerlendiriyor ve Çin yönetimi ‘barışçıl yeniden birleşme’ adı altında Tayvan’ın idaresini eline almayı isterken, bu uğurda güç kullanmaktan çekinmeyeceğini belirtiyor. Ayrıca diğer ülkelerin Tayvan ile resmi temas kurması Çin tarafından ‘‘egemenlik ihlali’’ olarak değerlendiriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!