banner2

ABD Başkanı Biden'dan Netanyahu'ya 'açık sözlü' uyarı!

Beyaz Saray Danışmanı John Kirby, ABD Başkanı Biden'ın Netanyahu'ya karşı açık bir şekilde endişelerini dile getirdiğini belirtti.

Dünya 27.03.2023, 21:00 27.03.2023, 21:12
Abone ol
ABD Başkanı Biden'dan Netanyahu'ya 'açık sözlü' uyarı!

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşen ABD Başkanı Biden'ın endişerini dile getirdiğini söyledi.

İSRAİL'DEKİ KRİZ

Çevrim içi düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan John Kirby, İsrail'deki siyasi krize de değindi. 

İsrail'de yüz binlerce insanın sokaklara inerek "yargı reformu" planını protesto etmesine ilişkin yaşanan gelişmelerden "derin endişe" duyduklarını söyledi.

Tel Aviv'deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydeden Kirby, tarafları uzlaşıya davet etti.

Kirby, ABD Başkanı Joe Biden'ın da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya karşı "çok açık sözlü" olarak endişelerini dile getirdiğini ve demokratik sistemdeki temel bir değişikliğin uzlaşı temelli yapılması gerektiği yönündeki görüşünü paylaştığını dile getirdi.

Koordinatör Kirby, Biden'ın İsrail'de bir iç savaş çıkacağına yönelik bir endişe taşımadığını söyledi.

RUSYA'NIN NÜKLEER SİLAH KARARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Belarus'a taktik nükleer silah yerleştirme kararını değerlendiren John Kirby, "Gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyoruz ve hala nükleer caydırıcılıkla ilgili stratejik duruşumuzu değiştirmemize neden olacak bir şey görmedik." açıklamasında bulundu.

Rusya ile İran'ın siber savaş alanında işbirliği geliştirmeyi planladıklarına dair haberlere ilişkin bir soruya Kirby, bu haberlerin endişe verici olduğu yanıtını verdi.

Kirby, iki ülke arasında son dönemde derinleşen savunma işbirliklerine dikkati çekerek, siber işbirliği konusundaki gelişmeleri de inceleyeceklerini belirtti.

Koordinatör Kirby, ABD'nin Suriye'deki tesislerine İran destekli milis gruplarca düzenlenen saldırılara ilişkin ise son 36 saatte herhangi bir saldırı olmadığını kaydetti.

ABD'nin Suriye'deki varlığında bir değişiklik olmadığını söyleyen Kirby, terör örgütü DEAŞ ile mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi.

Putin'in Belarus'a taktik nükleer silah yerleştirme kararına ilişkin Kirby, bu hususta Moskova'nın kitle imha silahları veya nükleer silah kullanmaya karar verdiğine dair bir işaret görmediklerini belirterek, "Gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyoruz ve hala nükleer caydırıcılıkla ilgili stratejik duruşumuzu değiştirmemize neden olacak bir şey görmedik." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!