banner2

ABD Başkanı Biden'dan Kiev'e sürpriz ziyaret: BBC 'son dakika' koduyla duyurdu

Son dakika haberleri... ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e sürpriz bir ziyaret yaptı. Biden ile ortak basın toplantısında konuşan Zelenski, Biden'ın ziyaretinin savaş alanını etkileyeceğini söyledi.

Dünya 20.02.2023, 12:57 20.02.2023, 18:33
Abone ol

Son dakika haberleri... ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e sürpriz bir ziyaret yaptı. Ukrayna Savaşı'nın yıldönümü yaklaşırken Biden'ın Polonya'ya gideceği duyurulmuştı. Uluslaraarası  basın kuruluşları, Biden'ın Polonya'dan önce yaptığı Kiev ziyaretini son dakika koduyla duyurdu.

BIDEN'A ÖZEL KARŞILAMA

Ukrayna medyasına göre, Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile Aziz Michael Kilisesi'nde bir araya geldi. Biden ve Zelenskiy, kiliseden birlikte çıkarken şehirde aynı anda sirenler çaldı.

Zelenskiy, sosyal medya hesabından Bidenın ziyaretine ilişkin yaptığı fotoğraflı paylaşımda, "Biden, Kiev'e hoş geldiniz. Sizin ziyaretiniz bütün Ukraynalılar için çok önemli destek göstergesidir." ifadelerini kullandı.

'SAVAŞ ALANINI ETKİLEYECEK'

ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, şu şekilde konuştu:

Başkan Zelenskiy, “Bugünkü (Biden ile) görüşmeler çok verimli, çok önemli ve çok belirleyiciydi, sonuçları kesinlikle savaş alanını etkileyecektir.

Zelenski, Biden’ın Ukrayna ziyaretinin Ukrayna-ABD arasındaki ilişkilerin tarihinde çok önemli olduğunun altını çizdi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

Çünkü bu dönem, devletimizin kendi özgürlüğü, tüm Avrupalıların özgürlüğü ve özgür dünyanın tüm insanları için mücadele ettiği en zor dönemdir.

KİEV'DEN SİLAH TALEBİ

Zelenski Biden ile görüşmesinde, uzun menzilli silahlar ve Ukrayna’ya tedarik edilebilecek diğer silahlar konularını da müzakere ettiklerini aktardı.ABD’nin Ukrayna’ya M1 Abrams tankları sağlama kararının tank koalisyonunun temelini attığını kaydeden Zelenski, “Hava savunması konusundaki ilerleme, tarihsel olarak önemlidir ve bu Patriotlar şehirlerimizin koruması için önemli. Bu, gerçekten temel bir destek.” dedi.

BIDEN: UKRAYNA'YA MİLYARLARCA DOLAR BÜTÇE DESTEĞİ VERECEĞİZ

ABD Başkanı Biden, Kiev'de yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Ne kadar sürerse sürsün, (Rusya'ya karşı özgürlük) uğruna savaşmaya değer. Bu hafta (Ukrayna hükümetine) vatandaşların temel hizmetlerini sağlamaya yardımcı olmak için hemen kullanabileceği milyarlarca (dolar) bütçe desteği vereceğiz.

'ÇİN RUSYA İLE İTTİFAK YAPARSA ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI ÇIKACAK'

Zelenski, ayrıca, Çin'in Rusya ile ittifak yapması durumunda bir dünya savaşının çıkacağını belirtti ve şöyle konuştu:

Eğer Çin, Rusya ile ittifak yaparsa bir dünya savaşı çıkacaktır ve Çin'in bunun farkında olduğunu düşünüyorum. Bizim için Çin'in bu savaşta Rusya Federasyonu'nu desteklememesi önemli. Aslında bizim tarafımızda olmasını isterim. Ancak şu anda bunun mümkün olduğunu sanmıyorum. Ancak burada olup bitenleri pragmatik bir şekilde değerlendirdiğimizde Çin için bir fırsat olarak görüyorum

BBC: SEMBOLİK VE VÖNEMLİ

BBC, Ukrayna'da 9 yıl önce hükümet karşıtı protestoların olduğu ve 107 kişinin hayatını kaybettiği günün yıldönümünde Ukrayna lideri Volodimir Zelenski ile görüştüğüne dikkat çekti.

BBC'nin Ukrayna muhabiri James Waterhouse, 'Kiev resmi ziyaretler yabancı değil ancak bu diğerlerinden farklı' yorumunu yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

ABD Başkanı Joe Biden Kiev'e sürpriz bir ziyaret yaptı. ABD liderinin Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ile topyekun bir çatışmanın ortasında buluşması, sembolik ve önemli. İşgalin üstünden neredeyse bir yıl geçerken Moskova'ya açık bir mesaj gönderiyor: ABD ve Batı, Ukrayna'yı desteklemekten çekinmeyecek.

BBC muhabiri, ayrıca, şu ifadeleri kullandı: 

ABD Başkanı Joe Biden Kiev'e sürpriz bir ziyaret yaptı. ABD liderinin Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ile topyekun bir çatışmanın ortasında buluşması, sembolik ve önemli. İşgalin üstünden neredeyse bir yıl geçerken Moskova'ya açık bir mesaj gönderiyor: ABD ve Batı, Ukrayna'yı desteklemekten çekinmeyecek.

New York Times ise Polonya'ya inen Joe Biden'ın uzun bir tren yolculuğunun ardından Ukrayna'nın başkenti Kiev'e ulaştığını yazdı. New York Times, güvenlik endişeleri nedeniyle duyurulmayan ziyaretin başlangıcını ise şu ifadelerle aktardı:

Biden, Cumartesi gecesi başkent Washington'da First Lady ile birlikte ender bir akşam yemeği yedi. Ardından Washington'dan Air Force One uçağına binerek ayrıldı. ABD liderinin Salı sabahı Polonya'nın başkenti Warşova'ya iki günlük bir ziyaret için ulaşması planlanıyordu. Yetkililer, Ukrayna'ya bir geziye dair başka planlar olduğunu defalarca yalanladı. Gerçekten de, Beyaz Saray Pazar akşamı Joe Biden'ın Pazartesi günü Washington'da olacağına dair program yayınladı.

Kiev'deki 'Cesaret Sokağı'na ABD Başkanı Biden'ı anma plaketi yerleştirildi.

POLONYA'YA GİDECEĞİNİ DUYURMUŞTU

Ukrayna Savaşı'nın birinci yıl dönümü yaklaşırken Polonya'ya gideceği açıklanan Biden'ın sınırın diğer yanıdaki Ukrayna'ya gitme ihtimali konuşuluyordu. Ancak hiç kimseye haber vermeden Kiev'e giden Biden'ın ziyaretini, uluslararası haber ajansları ve yayın kuruluşları 'son dakika' koduyla duyurdu.

RUSYA'NIN ZİYARETTEN HABERDAR OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Biden'ın dünyanın gündeme bomba gibi düşen Kiev ziyaretinin sürpriz olmadığı ortaya çıktı. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, ziyaretin saatler öncesinden Rusya'ya bildirildiğini ve bölgede herhangi bir çatışma riskinin ortadan kaldırıldığını belirtti. Kiev ziyaretinde Biden'a eşlik eden ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise basına yaptığı açıklamada olayı doğruladı. Sullivan şöyle konuştu:

Ruslara Başkan Biden'ın Kiev'e gideceğini bildirdik. Bunu Kiev'e gelmeden birkaç saat önce bölgede olası bir çatışmayı ortadan kaldırmak amacıyla yaptık. Ne söylediğimize ve ne cevap aldığımızı paylaşmayacağım.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!