Yandex Metrica

Sitede Ara

ABD basınında Altay tankı rüzgarı: Kendi sınıfının zirvesin

ABD basınında Altay tankı rüzgarı: Kendi sınıfının zirvesin

ABD'de The National Interest dergisi (NI), Altay tankı için çarpıcı yorumlarda bulundu. The National Interest dergisi Altay tankını "sınıfının en iyilerinden" olarak tanımladı. NI, özellikle ileri koruma sistemine dikkat çekti.

Dünya

21.06.2024, 14:16

Türk Kara Kuvvetleri'nin caydırıcı gücünü oluşturan önemli bir unsur olan Altay tankı, dünya medyasının ilgisini çekmeye devam ediyor. ABD'de The National Interest dergisi (NI), Altay tankı için çarpıcı yorumlarda bulundu.

The National Interest dergisi Altay tankını "sınıfının en iyilerinden" olarak tanımladı. NI, özellikle ileri koruma sistemine dikkat çekti.

ABD merkezli dergide yayınlanan analizde şu ifadelere yer verildi;

“Türkiye, Altay Ana Muharebe Tankı ile büyük bir tank gücü olacak. Türkiye'de ana savaş tankı sınıfında tüm dünyada en iyilerden birisi olarak kabul edilen Altay tankının seri üretimi için imzalar atıldı. İmzanın tahmin edilen süreden bir yıl önce atılması ise savunma dünyasını şaşırttı”

Almanya'da döner isyanı! Artan enflasyonun sembolü oldu: Ucuz kebap yediğimiz günleri çok özlüyoruz Almanya'da döner isyanı! Artan enflasyonun sembolü oldu: Ucuz kebap yediğimiz... Haberi Görüntüle

''TÜRKİYE, AVRUPA'NIN EN BÜYÜK FİLOSUNA SAHİP''

Söz konusu analizde Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük tank filosuna sahip olduğu vurgulanırken, Altay tanklarının entegrasyonuyla birlikte önemli bir modernizasyon adımı attığı yorumunda da bulunuldu.

“Gelişmiş koruma sistemleriyle ön plana çıkan” ifadesiyle tanıtılan Altay tanklarının 2024 yılında TSK envanterine alınacağı bilgisine yer verilen yazıda tankın adına özellikle dikkat çekildi. Analizin devamında şu ifadelere yer verildi:

“Rheinmetall üretimi 120 mm'lik topuyla dikkat çeken Altay tankının ismi Türkiye Cumhuriyeti tarihinin kahramanlarından General Fahrettin Altay'ın soyadını taşıyor. Generale soyadını veren ise ülkenin ve Cumhuriyetin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk. General Altay Türk tarihinde 1. Dünya Savaşı'nda Çanakkale ve Filistin cephesinde sonrasında ise Türkiye'nin Bağımsızlık Savaşı'nda üstlendiği görevlerle bilinen ulusal bir kahraman.”

Bağımsızlık ateşi Fransa'yı rahatsız etti: Terör örgütlerine saldırın talimatı Bağımsızlık ateşi Fransa'yı rahatsız etti: Terör örgütlerine saldırın talimatı Haberi Görüntüle

''ALT SİSTEMLERİ DE YERLİ ÜRETİM''

"Alt sistemleri de yerli üretim olan donanımlara sahip" denilen analizde Türk Kara Kuvvetleri'nin 2 bin 622 tank ile etkileyici bir zırhlı güce sahip olduğuna dikkat çekilerek, Altay tankının öne çıkan özelliklerine şu şekilde vurgu yapıldı:

“BMC firması tarafından üretilen tankın tüm güç ve itiş kabiliyetinin yanı sıra alt sistemleri de yerli üretim olan donanımlara sahip. Tank 12.7 mm'lik (50 kalibrelik)otomatik atış sistemine sahip ve ana topu için de 40 top mermisi taşıyabiliyor. İleri koruma sistemi içerisinde ise mürettebatı yalnızca konvansiyonel mermilerden değil aynı zamanda kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer saldırılardan da koruyabilen bir sisteme sahip. Lazer koruma ve savaş alanı hedef belirleme sistemleri de bulunan tankın belki de en çarpıcı özelliği Aselsan tarafından üretilen 'Örümcek' 360 derece durumsal farkındalık platformuna sahip olması.”

Taktik savaşları! Trump'a suikast girişimi seçim verilerini değiştirdi: Hangi aday önde? Taktik savaşları! Trump'a suikast girişimi seçim verilerini değiştirdi: Hangi aday... Haberi Görüntüle

"ETKİN OPERASYON KABİLİYET SERGİLEYEBİLİYOR'' 

ABD'nin önde gelen yayın organı National Interest (NI), Altay tankının teknik özelliklerini şu ifadelerle tanıttı:

“Türkiye'nin yeni ana savaş tankı komutan, sürücü, topçu ve yükleyici olmak üzere dört kişilik mürettebata sahip. 71 tonluk ağırlığı ile Ağır Savaş Tankı sınıfında yer alan Altay buna karşın 70 km hız ile 500 km'lik bir alanda etkin operasyon kabiliyet sergileyebiliyor.”

İsrail'de soykırım kabinesinde çatlak: Gallant'tan 'Netanyahu soruşturulsun' çıkışı İsrail'de soykırım kabinesinde çatlak: Gallant'tan 'Netanyahu soruşturulsun' çıkışı Haberi Görüntüle

ALTAY TANKININ ÖZELLİKLERİ

Bu tank, Komuta Kontrol Muhabere Sistemi sayesinde bir taburun hükmedeceği bir karargah haline dönüşüyor.

Tüm sistemler bütünleşik olarak ASELSAN ürünü olduğu için hepsi birbiriyle çok hızlı, entegre bir şekilde reaksiyon sağlıyor.

Dünyada bir tankın üzerindeki tüm elektronikleri kendi bünyesinde yapan bir başka şirket yok.

Hem Doğu hem de Batı bloku tanklarının modernizasyonunda yer alıyoruz. 

Çok yakında inşallah büyük bir modernizasyon işini de sizlerle paylaşacağız.

AKKOR, ALTAY ile hizmete girdi. ALTAY üzerinde 4 adet var.

Aktif koruma sistemini dünyada yapabilen 3. ülkeyiz.

Habere Tepki Ver

83

1

3

2

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading