banner2

ABD basını yazdı: Türk askerine Kosova'da kritik görev

Türk komando taburunun Kosova'ya gönderilmesinin ardından ABD basını dikkat çeken bir habere imza attı. Türk taburu, KFOR birimleriyle entegre olurken ABD merkezli Bloomberg, Türkiye'nin Kosova'da kritik bir görev alacağını yazdı.

Dünya 10.06.2023, 09:05 10.06.2023, 18:27
Abone ol
ABD basını yazdı: Türk askerine Kosova'da kritik görev

Kosova'nın kuzeyindeki Arnavutlar ile Sırplar arasında yaşanan gerilim her geçen artmaya devam ediyor. 

İki ülke arasındaki gerilim devam ederken 500 askerden oluşan Türk komando taburunun Kosova'ya gönderilmesinin ardından ABD basını dikkat çeken bir habere imza attı.

ABD MEDYASI YAZDI: TÜRKİYE KOMUTAYI DEVRALABİLİR

ABD merkezli Bloomberg'in haberine göre; Türkiye'nin Kosova'daki NATO öncülüğündeki Barış Gücü'nün (KFOR) gücünün komutasını bölgede son 10 yılın en şiddetli çatışmalarının ardından bu sonbaharda planlanan bir rotasyonla İtalya'dan devralması beklendiği ifade edildi. Söz konusu haberde 'yetki devrinin bir süredir değerlendirildiğini, ancak nihai kararın kısa süre önce verildiğini' belirtildi.

"TÜRK TABURU KUZEYE KONUŞLANDIRILABİLİR"

500 askerden oluşan Türk komando taburu ile ilgili bilgiler veren KFOR Sözcüsü Albay Gallieni, şu ifadeleri kullandı;

''Türk taburu 5 Haziran'dan itibaren Kosova'da konuşlandırılmış durumda. Şu anda diğer KFOR birimleriyle entegre oluyor ve eğitim alıyorlar. Gerilimin daha fazla tırmanmasını önlemek için faaliyetleri desteklemek üzere konuşlandırılacaklar. Elbette kuzeyde konuşlandırılabilirler, çünkü güvenliğin sağlanması için mevcudiyeti iyileştiren KFOR'un ana yoğunlaşma çabası şu anda kuzeyde ancak yedek birimler, gerektiğinde ve gerekli olan her yerde konuşlandırılabilir''

''GEREKTİĞİ SÜRECE KOSOVA'DA KALINACAK''

Öte yandan Türk komandolarının olayların yaşandığı Kosova'ya sevk edilmesi, dünya medyasında geniş yer aldı. ABD merkezli Associated Press haber ajansı, "Türk kuvvetleri, NATO liderliğindeki barış güçlerini desteklemek üzere Kosova'da." ifadelerine yer verdi.

Söz konusu haberde; NATO'nun, Türk taburunun başlangıçta Kosova'nın Prizren kentindeki Sultan Murat Kampı'nda konuşlanacağını ve "gerektiği sürece" Kosova'da kalacağını söylediği ifade edildi.

''TÜRKİYE BARIŞI KORUMA OPERASYONUNA KATILACAK''

İngiltere merkezli The Guardian ise askerlerin Kosova'ya varışından önce yayınladığı haberinde, Türkiye'nin, Kosova'nın kuzeyinde yaşanan huzursuzluk nedeniyle barışı koruma operasyonuna katılacağını vurguladı.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!