banner2

ABD basını Türkiye'nin Madrid zaferini flaş gelişme olarak duyurdu: Teröre destek vermeyecekler

Son dakika haberleri... ABD medyası, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç ile imzaladığı muhtırayı flaş gelişme olarak tüm dünyaya duyurdu. Yapılan haberlerde Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın terör örgütlerine destek vermeyeceği açıklaması öne çıkarıldı.

Dünya 29.06.2022, 09:34 29.06.2022, 10:43
Abone ol

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in aracılığında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, dün akşam saatlerinde İspanya'nın başkenti Madrid'de bir araya geldi. Dörtlü zirvenin ardından taraflar ortak bildiriye imza atarken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararlı duruşu Türkiye'nin büyük kazanımlar elde etmesine neden oldu.

Türkiye, Madrid'deki "Üçlü Muhtıra"yla terörle mücadelede ciddi kazanımlar elde etti. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, "Üçlü Muhtıra" ile ilgili, "Türkiye istediğini aldı" değerlendirmesinde bulundu. Kaynaklar, PKK/YPG/PYD ile birlikte "FETÖ’nün bir terör örgütü olduğunun” uluslararası bir anlaşmada bu kadar net ortaya konulmasının, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde verdiği mücadelede uluslararası boyutta çok önemli bir adım olduğuna dikkati çekti.

FLAŞ GELİŞME OLARAK ANA SAYFALARDAN VERİLDİ

Kritik dörtlü zirve, ABD basını tarafından flaş gelişme olarak değerlendirdi. ABD'nin önde gelen basın kuruluşlarından CNN, New York Times ve Washington Post, imzalanan muhtırayı okuyucularına flaş gelişme olarak duyurdu ve ana sayfalarında bu habere yer verdi.

TÜRKİYE İTİRAZINI BIRAKTI

Washington Post, flaş geçtiği haberde, "Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine itirazını bırakarak, ittifakın genişlemesinin önündeki yolu açtı." ifadesine yer verdi. Haber metninde ise söz konusu anlaşmanın Ukrayna savaşının ardından daha da önem kazandığına işaret edildi.

DİPLOMATİK ENGEL KALKTI

New York Times, flaşında, "Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımına yönelik vetosunu kaldırarak bu ülkelerin, NATO üyeliklerinin önündeki diplomatik engeli kaldırdı." ifadesini kullandı.

TERÖRE DESTEK VERİLMEYECEK

Haberde, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın terör örgütlerine destek vermeyeceği açıklaması öne çıkarılarak, bu ülkelerin NATO'ya katılımının önemi vurgulandı.

CNN de flaşında, "Finlandiya Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliklerini destekleyeceğini duyurdu." ifadesine yer verdi.

''ÖNEMLİ İLERLEME''

Fox News ise haberini "Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımına itirazını kaldırıyor." başlığıyla verirken söz konusu muhtıra, "önemli ilerleme" olarak nitelendirildi.

İspanya'nın başkenti Madrid'de NATO Zirvesi'nin yapıldığı IFEMA Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen dörtlü görüşmenin ardından hazırlanan "Üçlü Muhtıra"ya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde imza atmıştı. İmza töreni, Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in huzurunda gerçekleşmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!