banner2

ABD askerlerinden sınırın dibinde teröristlere silahlı eğitim

Suriye’de terör örgütlerine destek veren ABD, önceki gün de Türkiye’nin Şırnak ilinin karşısındaki Derik vilayetinde PKK/YPG’nin ana unsuru oluşturduğu SDG’ye silahlı eğitim verdi.

Dünya 09.09.2022, 11:08 09.09.2022, 11:41
Abone ol
ABD askerlerinden sınırın dibinde teröristlere silahlı eğitim

Türkiye-Suriye-Irak sınırında PKK'nın işgalindeki bölgelerde faaliyetlerine devam eden ABD, terör örgütlerine destek veriyor. Amerikan askerleriyle teröristler, Türkiye-Suriye-Irak sınırındaki Derik'te tatbikat yaptı.

GERÇEK MÜHİMMAT KULLANILDI

ABD askerleri tatbikatı, Haseke ilinin kuzeydoğusunda, Suriye-Irak-Türkiye sınır üçgeni yakınlarında yer alan el-Malikiye (Derik) ilçesi kırsalındaki 'Tekil Bekil' Köyü'nde terör örgütleriyle birlikte gerçek mühimmatla gerçekleştirdi.

FÜZE EĞİTİMİ VERİLDİ

Tatbikatta RPG füzeleri, zırhlı araçlar ve ABD’ye ait keşif uçakları kullanıldı. PKK/YPG’li teröristlere ağır ve orta menzilli silahların kullanımı ile keşif ve uyuyan hücre tehditlerini engelleme eğitimi verildi. 

DEAŞ İLE MÜCADELE BAHANESİ

Fransız AFP ajansının haberine göre; tatbikatın terör örgütü DEAŞ’a karşı yapıldığı belirtildi. Twitter paylaşımında ise ''Birlikte güçlü olduğumuzu gösteriyoruz! Derik’te ortak askeri eğitim düzenledik. Birlikte DEAŞ’ın yenilmesi, bölgesel barış ve istikrar konusunda kararlıyız.'' ifadeleri yer aldı.

183 MİLYONLUK BÜTÇE

ABD’nin 2023 savunma bütçesinde terör örgütü PKK/YPG için 183 milyon dolarlık bir fon ayrılırken, örgüt saflarına bu süre içinde 3500 yeni militan katılmasının hedeflendiği belirtilmişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!