banner2

ABD Afganistan'ı nasıl kaybetti? İşte hezimetin nedenleri

Afganistan'ın 10 gün içerisinde Kabil'i ele geçirmesi sonrası eleştiri okları ABD Başkanı Joe Biden'a çevrilmiş durumda. ABD günlerdir 'Nasıl hezimete uğradık' sorusuna yanıt arıyor. İşte Afganistan'ın 10 günde kaybedilmesinin 5 ana nedeni...

Dünya 17.08.2021, 08:26 19.08.2021, 09:45
Abone ol

Taliban'ın Kabil'de kontrolü ele geçirmesiyle en büyük kaos başkentteki Uluslararası Hamad Karzai Havalimanı'nda yaşandı. Taliban rejiminden kaçmak isteyen siviller, havalimanında sıkıştı. Yaşanan kaosta 7 kişi hayatını kaybetti. Pentagon; güvenliğin yeniden sağlanması için Türk askerleri ve diğer uluslararası ortaklarla birlikte çalıştıklarını duyurdu. Önlemlerin alınmasının ardından hava operasyonları yeniden başladı. ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'da Taliban'ın kontrolü ele geçirmesi ve ülkedeki son durum hakkında tüm sorumluluğu Afgan yönetimi ile güvenlik güçlerine atarken, Afganistan'dan çekilme kararının sonuna kadar arkasında olduğunu vurguladı.

Peki  ABD nasıl hezimete uğradı? Zira ABD'nin 20 yılda 2 trilyon dolar harcaması, binlerce askerini feda etmesine rağmen ülke yeniden Taliban'ın kontrolünde. ABD gündeminin bir numaralı maddesi olan bu soruya New York Post'tan (NYP) ilginç bir yanıt geldi.

İLK ADIM NE ZAMAN ATILDI 

'ABD'nin en uzun savaşı' olarak da adlandırılan Afganistan görevi 4 başka gördü. Afganistan'a Bush girdi, çekilme anlaşmasını Trump imzaladı, uygulayan ise Biden oldu. Ancak NYP'ye göre hezimete giden adım 2014'te atıldı.2014 yılında dönemin Başkanı Obama'nın bir ABD'liye karşılık 5 Taliban komutanının Guantanamo Hapishanesi'nden serbest bırakıldığını hatırlatan gazete bu kişilerin yıllar içinde Taliban'ın beyin takımına kadar yükseldiğini yazdı.O dönem Obama yönetimi ve Taliban arasında yapılan anlaşma kapsamında bu kişiler Katar'a nakledildi. Ancak Obama-Biden yönetimi rahatsız edici istihbarat raporlarına göz yumdu ve serbest bırakılan tutukluların Katar'ı sürgünde bir rejim kurmak için bir üs olarak kullanması çok uzun sürmedi.

TRUMP'IN EN BÜYÜK HATASI 

Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosu'nun Başkanı Molla Abdul Gani Birader de özgürlüğünü ABD'ye borçlu olan isimlerden biri. 2010 yılında ABD hükümetinin talebi üzerine Pakistan'da yakalanan Birader, 2018'de Trump'ın onayı ile serbest bırakıldı.Trump yönetimi barışı sağlamaya yardımcı olabileceğine inandığı için bu adımı atmıştı. Bir süredir Doha'da bulunan Birader Afganistan'a uçtu. Birader'in yeni dönemde önemli görevler almasına kesin gözüyle bakılıyor.

İSTİHBARAT BAŞARISIZLIĞI

Demokrasileri Savunma Vakfı’nın kıdemli üyelerinden Bill Roggio’ya göre, Taliban’ın başkenti ve başkanlık sarayı da dahil olmak üzere Afganistan’ı hızlı bir şekilde ele geçirmesi, ABD askeri istihbaratının durumu değerlendirmede başarısız olduğunu gösteriyor.CNBC konuşan Roggio 'Bu en üst düzeyde bir istihbarat başarısızlığı' dedi ve bunun Vietnam Savaşı sırasındaki Tet Taarruzu’ndan bu yana 'en büyük istihbarat başarısızlığı' olduğunun altını çizdi.

'DAHA GÜÇLÜ BİR TALİBAN VAR' 

ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi kuşkusuz Taliban'ın elini güçlendirdi. Ancak Atlantik Konseyi’ndeki Scowcroft Ortadoğu Güvenlik Girişimi’nin direktörü Kirsten Fontenrose, Taliban’ın 1990′lardan bu yana daha etkili hale geldiğini düşünenler arasında. 'Sosyal medyayı keskin nişancı tüfekleri kadar ölümcül kullanıyorlar' diyen Scowcroft 'Taliban ayrıca kara komutanlarının karar vermesine izin veriyor ve sakinlere küçük ölçekli sosyal hizmetler sağlamak için insanları ele geçirilen bölgelere getiriyor' ifadelerini kullandı.

YOLSUZLUK VE ASKERİ ZAYIFLIK 

Londra’daki Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü‘nde kara savaşı ve askeri bilimler için araştırma görevlisi olan Jack Watling'e göre Taliban zaferinin ana nedenlerinden biri Afganistan hükümetinin yozlaşmış yapısı.Afgan ordusunun taliban'a direnmesi durumunda dahi 'Bence Taliban yine de kazanırdı' diyen Watling 'Ve bunun nedeni, Afgan Ulusal Ordusu’nun sistematik olarak yozlaşmış, etkin bir komuta ve kontrolü olmayan, kendi birimlerinde kaç kişi olduğunu bilmeyen, teçhizatlarının çoğu parçalanmış bir çok birimden oluşmasıdır. Orduya ait pek çok şey çalındı ​​​​ve satıldı ve bu yüzden tamamen işlevsiz bir güçtüler' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!