banner2

ABD acil durum ilan etti! Durdurulamıyor: Hastaların büyük çoğunluğu erkek

Koronavirüs sonrası maymun çiçeği vakaların artışı ABD'de acil durum ilan edilmesine neden oldu. Ülkede, maymun çiçeği virüsü vakaları 6 bin 600’ü aştı. Hastaların neredeyse tamamı erkeklerden oluşuyor.

Dünya 05.08.2022, 02:23
Abone ol
ABD acil durum ilan etti! Durdurulamıyor: Hastaların büyük çoğunluğu erkek

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), 23 Temmuz’da maymun çiçeği virüsü nedeniyle Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) ilan etmesinin ardından ABD’de maymun çiçeği virüsü salgını nedeniyle halk sağlığı acil durumu ilan etti.

AMERİKALILARA VİRÜSÜ CİDDİYE ALMALARI İSTENDİ 

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra yaptığı açıklamada, maymun çiçeği virüsü salgını nedeniyle ABD’de halk sağlığı acil durumu ilan edildiğini duyurarak, "Bu virüsle mücadelede bir sonraki seviyeye hazırız. Her Amerikalıyı maymun çiçeğini ciddiye almaya ve bu virüsle mücadele etmemize yardımcı olmak için sorumluluk almaya çağırıyoruz" dedi.

AŞI DAĞITIMI HIZLANDIRILACAK

Acil durumun ilan edilmesi ile virüs ile mücadelede acil durum fonlarına erişim kolaylaşacak, sağlık kurumlarının vakalar ve aşılar hakkında daha fazla veri toplamasına izin verilecek ve aşı dağıtımı hızlandırılacak.

HASTALARIN NEREDEYSE TAMAMI ERKEK

ABD'de maymun çiçeği vakaları 6 bin 600’ü aşarken, hastaların neredeyse tamamı erkeklerden oluşuyor. ABD’deki vakaların 4’te 1’i New York eyaletinde bulunurken, California ve Illinois, geçtiğimiz pazartesi günü maymun çiçeği nedeniyle acil durum ilan etmişti.

MAMYMUN ÇİÇEĞİ VAKALARININ ORTALAMA YAŞI 35

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, bu yıl dünya çapında en az 26 bin 200 maymun çiçeği vakası tespit edildi. ABD’de maymun çiçeği tespit edilen vakaların ortalama yaşın 35 olduğu ifade edilerek, şu ana kadar ABD’de 5 çocukta virüsün tespit edildiği aktarıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!