banner2

ABD, 3 İranlı isme yönelik yaptırımları kaldırdı

ABD Hazine Bakanlığı, 3 İranlı isme yönelik uyguladığı yaptırımları kaldırdığını bildirdi ancak bu adımın Viyana'da süren müzakerelerle alakasının olmadığını söyledi.

Dünya 03.07.2021, 10:59 03.07.2021, 11:42
Abone ol
ABD, 3 İranlı isme yönelik yaptırımları kaldırdı

ABD Hazine Bakanlığı, 3 İranlıya uygulanan yaptırımların kaldırıldığını bildirdi.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, 3 ismin yaptırım listesinden kaldırıldığını ancak bunun Avusturya’nın başkenti Viyana’da süren nükleer anlaşma müzakereleriyle alakasının olmadığı aktarıldı.

BEYAZ SARAY: NÜKLEER ANLAŞMADA ENGELLER VAR

Öte yandan, Viyana’da İran ile ABD ve Avrupa ülkeleri arasında nükleer anlaşmanın yenilenmesi için sürdürülen müzakerelerde yeni bir gelişme yok.

Diplomatik kaynaklar, bazı noktalarda uzlaşı sağlandığını ancak kesin uzlaşıya henüz varılamadığını söyledi.

Beyaz Saray tarafından dün yapılan açıklamada ise “Nükleer anlaşma hususunda uzlaşıyı imkansız kılan zorluklar olduğunu biliyoruz. Bunları daha önce de yaşamıştık” ifadeleri kullanıldı.

VİYANA MÜZAKERELERİ ÇIKMAZDA

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2015 yılında İran ile ABD’nin de içinde bulunduğu 5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan, ABD’nin çıkarlarıyla çeliştiği gerekçesiyle çekilmişti.

Trump yönetimi, anlaşmadan çekilmesinin ardından İranlı çok sayıda üst düzey askeri, siyasi ve ekonomik yetkililer ve kurumlara ekonomik yaptırımlar uygulamıştı.

Joe Biden yönetimindeki yeni ABD yönetimi ise Viyana’da nükleer anlaşmaya dönüş için müzakereleri yeniden başlatmıştı.

Viyana müzakerelerinde İran tarafı, anlaşmaya dönmek için yaptırımların kaldırılmasını şart koşarken, ABD tarafı ise yaptırımların kaldırılması için İran’ın nükleer programından tamamen vazgeçmesini şart koşuyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!